Stan wyjątkowy. Czy media powinny mieć dostęp do objętej nim strefy? Polacy: TAK [SONDAŻ]

Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta

Stan wyjątkowy przy granicy z Białorusią, o którego ogłoszenie zabiegał rząd, został wprowadzony 2 września na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy. Początkowo miał obowiązywać przez 30 dni, jednak 1 października został przedłużony o kolejnych 60. Stan wyjątkowy obejmuje 183 miejscowości w woj. podlaskim oraz lubelskim. W związku z nim dziennikarze nie mają możliwości wstępu do strefy, którą objęty jest stan wyjątkowy i tym samym relacjonowania, co dzieje się w strefie.

Sondaż. Czy dziennikarze powinni zostać dopuszczeni do strefy stanu wyjątkowego? 

United Surveys przeprowadziła dla „Dziennika Gazety Prawnej” i RMF FM sondaż, w którym zapytano Polaków o to, „czy media powinny, czy nie powinny zostać dopuszczone do miejsca obowiązywania stanu wyjątkowego przy granicy z Białorusią„. 

Z badania wynika, że niemal 61 proc. Polaków uważa, iż media powinny zostać dopuszczone do strefy przygranicznej. Odpowiedź „zdecydowanie powinny” wybrało 44,2 proc. ankietowanych, z kolei „raczej powinny” – 16,5 proc. 

Niewiele ponad 33 proc. badanych ma zdanie przeciwne. Odpowiedź, iż media „zdecydowanie nie powinny” zostać dopuszczone do strefy stanu wyjątkowego, wskazało 15,2 proc. badanych, z kolei „raczej nie powinny” – 17,9 proc. Pozostałe 6,2 proc. to osoby, które były niezdecydowane.

Sondaż United Surveys dla „Dziennika Gazety Prawnej” i RMF FM został przeprowadzony na 8 października metodą telefoniczną. Udział w badaniu wzięła reprezentatywna grupa 1000 respondentów. 

Stan wyjątkowy na granicy polsko-białoruskiej. Media apelują do rządu 

W związku ze stanem wyjątkowym wprowadzonym przy granicy z Białorusią działalność mediów w tym regionie została zupełnie wykluczona. Zgodnie z przepisami swobodnie poruszać się tam mogą osoby i podmioty świadczące szereg usług i prowadzące działalność gospodarczą – z wyłączeniem dziennikarzy i organizacji społecznych. 

14 września ukazało się oświadczenie 30 redakcji mediów ogólnopolskich – w tym Gazety.pl –  oraz organizacji dziennikarskich o umożliwienie pracy na obszarze, na którym obowiązuje stan wyjątkowy. Zgodnie z podpisaną bowiem przez Polskę Europejską Konwencją Praw Człowieka „każdy człowiek ma wolność otrzymywania informacji bez ingerencji władz publicznych, zaś rolą dziennikarzy w państwie demokratycznym jest informowanie społeczeństwa o sprawach budzących istotne zainteresowanie społeczne”.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com