Szwecja chce zacieśnić stosunki z Polską

Andy H - pixabay.com

Potrzeba zacieśnienia stosunków Szwecji i Polski oraz współpracy z Niemcami. Liczę również na współpracę z polskim rządem w ramach UE – powiedział minister spraw zagranicznych Szwecji Tobias Billstroem. Szef szwedzkiej dyplomacji oznajmił również, że „Polska, jak nikt rozumie zagrożenie ze strony Rosji”.

W środę w szwedzkim parlamencie Billstroem wygłosił expose na temat polityki zagranicznej swojego kraju, w którym oprócz dalszego wspierania Ukrainy za najważniejszy priorytet uznał współpracę w regionie nordyckim oraz bałtyckim.

Szef szwedzkiej dyplomacji przypomniał, że Szwecja oraz Polska leżą nad Morzem Bałtyckim, regionie, gdzie wspólnym wrogiem jest Rosja. „Potrzeba zacieśnienia stosunków Szwecji i Polski oraz współpracy z Niemcami. Liczę również na współpracę z polskim rządem w ramach UE” – podkreślił.

Billstroem dodał, że ostatnio kilkukrotnie rozmawiał z szefem polskiego MSZ Radosławem Sikorskim. Jak ujawnił, wśród tematów była m.in. przyszłość zainicjowanego przez Polskę i Szwecję w 2009 roku Partnerstwa Wschodniego, programu UE wsparcia krajów Europy Wschodniej oraz Kaukazu Południowego. „Zastanawiamy się, jak tę inicjatywę rozwijać” – zaznaczył.

W swoim expose Billstroem, oprócz wsparcia Ukrainy, zapewnił również o kontynuacji działań na rzecz pomocy Mołdawii oraz opozycji demokratycznej na Białorusi.

Według szefa MSZ Szwecji inny oczekiwany aspekt współpracy szwedzko-polskiej to NATO po akceptacji członkostwa Szwecji przez Węgry. Billstroem podtrzymał stanowisko, iż oczekuje, że węgierski parlament zajmie się ratyfikacją po wznowieniu prac 26 lutego.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com