Trwają obchody Święta Niepodległości. Uczestnicy MN zbierają się przy Rondzie Dmowskiego

Prezydent.pl

Na plac Piłsudskiego w Warszawie przybywają uczestnicy centralnych obchodów święta niepodległości. Przemówienie ma wygłosić prezydent, na miejscu jest też między innymi premier Mateusz Morawiecki, przedstawiciele rządu i parlamentu. Prezydencka limuzyna na plac Piłsudskiego była eskortowana przez żołnierzy na koniach.

Państwowe obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się po 8:00, gdy prezydent złożył kwiaty przed pomnikami ojców niepodległości: Wincentego Witosa, Ignacego Jana Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego i Józefa Piłsudskiego.

Następnie w Belwederze prezydent wręczył nominacje generalskie oficerom Wojska Polskiego i Straży Granicznej. Nominacje otrzymali miedzy innymi dowódcy podlaskiego, bieszczadzkiego, karpackiego i śląskiego oddziału Straży Granicznej.

Więcej informacji o obchodach 11 listopada przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Andrzej Duda awansował też pięciu oficerów Wojska Polskiego, w tym dowódcę Wojsk Obrony Terytorialnej generała dywizji Wiesława Kukułę. Przed rozpoczęciem mszy w Świątyni Opatrzności Bożej prezydent złożył również kwiaty przy grobie ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego oraz wiązankę przy tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku.

Uroczystości w 103. rocznicę odzyskania niepodległość obchodzone są też w innych miejscach. W Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie została odprawiona uroczysta msza za Ojczyznę z udziałem prezydenta.

Premier, ministrowie i parlamentarzyści złożyli wieńce przed pomnikami ojców polskiej niepodległości. Politycy, w tym szef rządu Mateusz Morawiecki i wicepremier Jarosław Kaczyński, składali je między innymi przed warszawskimi monumentami: Wincentego Witosa, Ignacego Jana Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego i Józefa Piłsudskiego. Delegacja odwiedziła również plac Piłsudskiego, na którym złożyła kwiaty przed pomnikiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego i pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej.

Ostatni punkt oficjalnych uroczystości to uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych w Pałacu Prezydenckim. Odbędzie się o godzinie 14:30.

Politycy PiS obchodzą 11 listopada w Krakowie

Czwartek politycy Prawa i Sprawiedliwości z prezesem Jarosławem Kaczyńskim i premierem Mateuszem Morawieckim przyjadą na Wawel. Tam o godzinie 16:30 mszę z okazji Święta Niepodległości ma odprawić metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

O godzinie 18:00 premier Mateusz Morawiecki ma uczestniczyć w spotkaniu patriotycznym w sali Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” przy ulicy Piłsudskiego.

Marsz Niepodległości wyruszy z Ronda Dmowskiego

Pierwsze osoby już zbierają się przy Rondzie Dmowskiego w Warszawie, skąd o godzinie 13 wyruszy Marsz Niepodległości. 

„Policja, ratownicy, wojsko i antyterroryści w bocznych uliczkach. Na razie bez emocji’ – informuje dziennikarz TOK FM Szymon Kępka.

Służby od środy informują o działaniach, które podjęły w celu zabezpieczenia wydarzenia.

– Wsparcie stołecznej policji oddziałami z regionów, armatki wodne i bariery antyterrorystyczne – wymieniał rzecznik stołecznej policji nadkomisarz Sylwester Marczak. Funkcjonariusz podkreśla, że liczy na spokojny przebieg tego zgromadzenia i innych wydarzeń ulicznych tego dnia.

Zaznaczył jednak, że policja jest przygotowana na każdy scenariusz. Zwrócił uwagę, że podczas dużych zgromadzeń w Warszawie policja zawsze ma do dyspozycji armatki wodne, ale nie zawsze jest konieczność ich użycia. – Tylko niepoważna osoba nie uwzględnia tego typu środków przymusu bezpośredniego – powiedział.

Policja podjęła środki zabezpieczające przed możliwym atakiem terrorystycznym

Policja przypomina, że już od godziny trzeciej w nocy wiele ulic jest zamkniętych lub panuje na nich zmieniona organizacja ruchu. – Policja podjęła też środki zabezpieczające przed ewentualnością ataku terrorystycznego – dodał rzecznik.

Chodzi o specjalne zapory betonowe uniemożliwiające wjechanie pojazdów w tłum, udostępnione przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Wiele ulic Warszawy, po których będą przechodzić marsze lub manifestacje, będzie przegrodzonych barierkami.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com