Tusk nie pozostawia wątpliwości. Jasny sygnał dla tych, którzy liczą na „nowe stanowiska”

Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Wyborcza.pl

W poniedziałek na pierwszym posiedzeniu Sejmu nowej kadencji dojdzie do wyboru m.in. wicemarszałków. Z dotychczasowych medialnych doniesień wynika, że przyszła koalicja rządząca będzie stawiać w tej sprawie warunki, jeśli chodzi o kandydata Prawa i Sprawiedliwości. Głos w tej sprawie zabrał w niedzielę przewodniczący PO Donald Tusk, wskazywany przez obecną opozycję na kandydata na premiera.

Pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji rozpocznie się w poniedziałek w południe. W harmonogramie obrad przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy, złożenie ślubowań poselskich oraz wybór marszałka i wicemarszałków izby. Na pierwszym posiedzeniu dymisję rządu złoży premier Mateusz Morawiecki. Nowym marszałkiem ma zostać Szymon Hołownia (po dwóch latach ma dojść do zmiany i funkcję tę ma objąć Włodzimierz Czarzasty).

Koalicji Obywatelskiej ma przypaść dwóch wicemarszałków, jeden marszałek będzie pochodzić z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Dodatkowo jednego wicemarszałka na połowę kadencji wskaże Nowa Lewica, w drugiej połowie będzie to polityk wyznaczony przez Polskę 2050. Jeden wicemarszałek przypadnie Prawu i Sprawiedliwości. Dotychczasowe doniesienia wskazują, że w prezydium Sejmu może zabraknąć przedstawiciela Konfederacji, która będzie miała w nowej kadencji Sejmu najmniejszy klub.

Kto wicemarszałkiem z PiS-u? Donald Tusk o „łamaniu zasad i reguł”

Jak podawało nieoficjalnie RMF FM przed kilkoma dniami, sytuacja przyszłego wicemarszałka z PiS-u jest niepewna. „Na PiS ma czekać jedno miejsce w prezydium, ale ma być postawiony warunek. Wskazana osoba ma być poza podejrzeniem, że może być postawiona w stan oskarżenia przed Trybunałem Stanu lub wezwana przed planowane komisje śledcze. To właściwie wyklucza możliwość zgłoszenia np. obecnej marszałek Sejmu Elżbiety Witek i wicemarszałka Ryszarda Terleckiego” – informował portal Rmf24.pl.

„Tych, którzy łamali zasady, reguły i naruszali Konstytucję, czeka kara, nie nowe stanowiska. To fundament nowego porządku” – napisał w niedzielę na platformie X (dawniej Twitter) przewodniczący PO Donald Tusk.

W wyborach do Sejmu najwięcej mandatów zdobyło Prawo i Sprawiedliwość – 194. Koalicja Obywatelska wprowadziła do izby 157 posłów, Trzecia Droga 65, a Nowa Lewica 26. W Sejmie zasiądzie jeszcze 18 posłów Konfederacji. W Senacie największy klub będzie mieć Koalicja Obywatelska – 41 senatorów. PiS uzyskało 34 mandaty, Trzecia Droga 11, a Nowa Lewica – dziewięć. W Senacie zasiądzie jeszcze pięciu senatorów, którzy startowali z własnych komitetów.

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com