Tusk zdradził, co usłyszał od Putina na molo w Sopocie. Nawet wtedy nie zareagował

fot. kadr z filmu "Nasz człowiek w Warszawie"

Donald Tusk powiedział po latach, co usłyszał od Władimira Putina na sopockim molo. Jak stwierdził, Putin lekceważąco wyrażał się o Ukrainie, ale liderowi Platformy Obywatelskiej, wówczas premierowi, czerwona lampka się nie zapaliła. Chciał dialogu z Rosją, „taką, jaką ona jest”.

Podczas spotkania z mieszkańcami Siedlec lider Platformy Obywatelskiej był pytany, jaka jest przyszłość europosła PO Radosława Sikorskiego u jego boku w kontekście słów Sikorskiego, który w „Politico” mówił, że 1 września 2009 roku w Sopocie ówczesny premier Federacji Rosyjskiej Władimir Putin miał zaproponować Tuskowi rozbiór Ukrainy.

– Radosław Sikorski nie ujawnił rozmowy na sopockim molo, ponieważ mówił o spotkaniu, w którym uczestniczyło około 40 osób – dyplomatów ze strony polskiej i ze strony rosyjskiej, i oczywiście Putin podczas tego spotkania nie proponował żadnego rozbioru Ukrainy, tylko wysuwał takie aluzje, insynuacje, że Ukraina składa się z różnych wątków historycznych, Lwów był polskim miastem i generalnie była to rozmowa, która nie pierwszy i nie ostatni raz podkreślała bardzo lekceważący i niechętny stosunek Putina do Ukrainy jako takiej

 – wyjaśnił Tusk, który – przypomnijmy – za czasów swoich rządów mówił, że chce dialogu z Rosją, „taką, jaką ona jest”. 

Jak zaznaczył Donald Tusk, nie było w tamtych słowach lidera Federacji Rosyjskiej nic zaskakującego.

– Tego typu narracje ze strony Moskwy, Putina, można było usłyszeć też lata później, nigdy tego nie skrywali

 – podkreślił. Tym bardziej można być zaskoczonym polityką, jaką prowadził wówczas rząd PO-PSL, grając na wyraźnie prorosyjską nutę, co ukazane zostało w filmie „Nasz człowiek w Warszawie”, jaki można zobaczyć m.in. w Telewizji Republika. 

W filmie zobaczycie również moment z rozmowy Tusk-Putin na sopockim molo:

Źródło

About Post Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com