USA. Prezydent Andrzej Duda wylądował w Nowym Jorku. W planach m.in. spotkanie z Erdoganem

Fot. Andreea Alexandru / AP Photo

Prezydent Andrzej Duda wylądował w Nowym Jorku. W najbliższych dniach weźmie tam udział w debacie generalnej Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych i spotka się z Polonią. Prezydentowi za oceanem towarzyszy pierwsza dama, Agata Kornhauser-Duda.

Po wylądowaniu w Nowym Jorku polska delegacja udała się do hotelu w rejonie siedziby ONZ, gdzie w najbliższym tygodniu spotkają się przywódcy i szefowie dyplomacji z ponad 190 krajów świata. Pierwszy punkt wizyty prezydenta w Stanach Zjednoczonych zostanie zrealizowany w niedzielę 17 września przed południem czasu lokalnego. Andrzej Duda złoży kwiaty pod Pomnikiem Katyńskim w Jersey City. Tego samego dnia po południu spotka się z Polonią.

Andrzej Duda w USA na sesji ONZ. Spotka się m.in. z Erdoganem

Od poniedziałku do czwartku polski prezydent będzie uczestniczył w 78. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ i towarzyszących jej wydarzeniach. Andrzej Duda weźmie udział w specjalnej sesji na temat zrównoważonego rozwoju, wystąpi na forum Zgromadzenia Ogólnego oraz podczas nadzwyczajnego posiedzenia rady Bezpieczeństwa poświęconemu Ukrainie (odbędzie się w środę).

– Będę mówił tam o tych kwestiach, które są dzisiaj dla nas i dla naszej części Europy najważniejsze, a mianowicie o kwestiach oczywiście związanych z bezpieczeństwem, z tym, w jaki sposób budować bezpieczeństwo, zarówno to bezpieczeństwo energetyczne, jak i dzisiaj przede wszystkim wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę i odradzającego się ewidentnie rosyjskiego imperializmu – powiedział Andrzej Duda przed wylotem do USA (cytowany przez Onet za PAP).

W programie są też spotkania bilateralne z sekretarzem generalnym ONZ, prezydentem Turcji i premierami Wietnamu oraz księstwa Andory. W czwartek będzie z kolei na forum Global Africa Business Initiative. Możliwe, że Andrzejowi Dudzie uda się również odbyć spotkanie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Prezydent będzie też uczestniczył w przyjęciu, które dla światowych przywódców wyda prezydent Joe Biden.

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com