Ważna zmiana w Kodeksie wyborczym? Może rozwiązać istotny problem wielu głosujących

Fot. Filip Blazejowski/Gazeta Polska

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński podczas jednego ze spotkań z wyborcami zaproponował zwiększenie liczby komisji wyborczych. Okazuje się, że aby móc skutecznie tego dokonać, potrzebna może się okazać nowelizacja Kodeksu wyborczego – informuje dzisiaj „Gazeta Polska Codziennie”.

Dziś mamy 28 tys. okręgów wyborczych, a chcielibyśmy, żeby było ich więcej, bo do lokalu wyborczego jest czasem daleko. Będziemy chcieli stworzyć jeszcze kilka tysięcy takich lokali, szczególnie w takich miejscowościach kościelnych, żeby ludzie wychodzący z kościoła mogli zagłosować – zapowiedział w Puławach Jarosław Kaczyński.

Warto zauważyć, że w regionach, gdzie mamy do czynienia z wieloma małymi miejscowościami, punkty do głosowania są od siebie znacznie oddalone, często nawet kilka czy kilkanaście kilometrów, co potencjalnie może wpływać na decyzje ludzi o tym, czy udać się na wybory.

Zwróciliśmy się do Państwowej Komisji Wyborczej z pytaniem o to, czy w jej ocenie jest to działanie potrzebne.

„Liczba lokali wyborczych odpowiada liczbie obwodów głosowania w danej gminie. Jednocześnie informujemy, że zgodnie z art. 13 § 1 Kodeksu wyborczego podział gminy na stałe obwody głosowania może być zmieniany wyłącznie wtedy, jeżeli jest to konieczne ze względu na zmianę granic gminy, zmianę liczby wybieranych radnych gminy lub zmianę liczby mieszkańców w obwodzie głosowania w stosunku do określonej w art. 12 § 3 Kodeksu wyborczego (minimalnie 500 i maksymalnie 4 tys. mieszkańców w obwodzie) lub zmianę granic okręgów wyborczych. Jednakże ze względu na zasadę stałości podziału na obwody głosowania, nawet w przypadku, gdy zachodzą ustawowe przesłanki do dokonania zmian, zmiany mogą być przeprowadzone wyłącznie w niewielkim zakresie, tj. w zakresie koniecznym do doprowadzenia do zgodności podziału na obwody z przepisami Kodeksu wyborczego. Jednocześnie należy zauważyć, że dokonywanie zmian w podziale gminy na stałe obwody głosowania nie należy do uprawnień Państwowej Komisji Wyborczej, lecz właściwego terytorialnie komisarza wyborczego”

– przekazało „Codziennej” biuro prasowe PKW.

O to, czy zagęszczenie sieci komisji wyborczych mogłoby zostać dokonane za pomocą ustawy, czy też nowelizacji Kodeksu wyborczego, zapytaliśmy posła PiS Marka Asta, szefa sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka. – Tylko w oparciu o nowelizację Kodeksu wyborczego byłoby to możliwe – stwierdził. Dopytaliśmy polityka, czy jego zdaniem możliwe byłoby dokonanie takiej zmiany w kodeksie, żeby ustalając ich położenie, nie brać pod uwagę liczby mieszkańców, a odległości do komisji wyborczej.

– Jeżeli chodzi o ewentualne warunki i przesłanki, to byłoby możliwe, ta propozycja być może zostanie wzięta pod uwagę

– powiedział Ast.

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com