Wrzutka PiS do ustawy. Media: Rząd chce zalegalizować tajne zakupy sprzętu medycznego za 200 mln zł

Fot. Olivier Matthys / AP Photo

PiS przemycił do nowelizacji ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów legalizację zakupu sprzętu medycznego – podaje wp.pl. Chodzi o sprzęt, który wcześniej, jak informowała „Gazeta Wyborcza”, potajemnie i bez przetargów nabyła Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych.

6 marca 2023 r. w Sejmie odbywało się posiedzenie sejmowej komisji gospodarki i rozwoju, która zajmowała się projektem nowelizacji ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Polska musi przyjąć ten akt prawny, aby wdrożyć unijne dyrektywy mające na celu nadanie organom ochrony konkurencji dodatkowych uprawnień w celu skuteczniejszego egzekwowania prawa.

Wrzutka do ustawy. PiS zgłosił poprawki. Chodzi o zakupy Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych 

Gdy posiedzenie sejmowej komisji zbliżało się do końca, poseł PiS Jan Warzecha zgłosił poprawki do ustawy, dotyczące ułatwień dla osób niepełnosprawnych. Warzecha zaproponował, by dopisać artykuł nowelizujący ustawę o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych – podaje wp.pl.

Co dokładnie zostało dopisane? Jak czytamy, w ustawie o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz niektórych innych ustaw, Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych może „świadczyć na rzecz Funduszu usługi logistyczne, w szczególności usługi przechowywania, transportu, serwisowania, konserwacji, wsparcia technicznego dostosowania i skonfigurowania oraz instruktażu obsługi sprzętu, urządzeń, pojazdów, oprogramowania oraz innych wyrobów, w tym medycznych, służących zwiększaniu, utrzymaniu lub poprawie możliwości funkcjonalnych osób niepełnosprawnych”.

I dalej, że agencja może również „dokonywać, na zlecenie i na rzecz Funduszu, zakupów sprzętu, urządzeń, pojazdów, oprogramowania oraz innych wyrobów, w tym medycznych, służących zwiększaniu, utrzymaniu lub poprawie możliwości funkcjonalnych osób niepełnosprawnych”.

Rozwiązanie rządu krytykuje Arkadiusz Grądkowski, prezes izby POLMED, największej organizacji skupiającej producentów i dystrybutorów działających na polskim rynku wyrobów medycznych.

To oburzające, że w cywilizowanym kraju, będącym członkiem Unii Europejskiej, nielegalne działanie agencji rządowej właśnie stara się przykryć, wprowadzając do losowej ustawy, zupełnie niezwiązanej z tematem, zapisy rozszerzające działalność Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych

– powiedział Grądkowski w rozmowie z wp.pl.

Prezes POLMED-u zauważył, że model funkcjonowania wypożyczalni, który jest obecnie forsowany przez rząd, nie występuje w żadnym innym kraju. Nigdzie nie ma centralnie zarządzanej instytucji z centralnym magazynem, który będzie realizował wysyłkowo zamówienia na wypożyczenie wyrobu medycznego.

Media: Tajne zakupy Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych

Kwestia wypożyczalni sprzętu medycznego została po raz pierwszy poruszona w grudniu 2022 roku. „Gazeta Wyborcza” ujawniła wówczas, że premier Mateusz Morawiecki miał nakazać Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych dokonać zakupu sprzętu dla chorych za 200 mln zł. Gazeta wskazała, że agencja, która już dokonała części zakupów, może nabywać sprzęt bezprzetargowo i w utajniony sposób.

Natomiast Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych przekonuje, że zakup sprzętu medycznego przeprowadziła w zgodzie z prawem. Rząd wyjaśniał, że agencja dokonała zakupów na podstawie listy sprzętów przygotowanej przez ekspertów rekomendowanych przez Krajową Radę Konsultacyjną do Spraw Osób Niepełnosprawnych – pisze wp.pl.

„Gazeta Wyborcza” zapytała kancelarię premiera, dlaczego zakup sprzętu na potrzeby wypożyczalni dla osób niepełnosprawnych miał zostać dokonany w sposób tajny. Centrum Informacyjne Rządu odpowiedziało, że „wszystkie zakupy dla rezerw strategicznych prowadzone są z zachowaniem przepisów ustawy o ochronie informacji niejawnych”.

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com