Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Znamy wyniki sondażu exit poll
Jak wynika z sondażowych rezultatów exit poll, w wyborach do Parlamentu Europejskiego 2024 zwyciężyła Koalicja Obywatelska, którą poparło 38,2 proc. tych, którzy udali się do urn.
Drugie miejsce przypadło partii Prawo i Sprawiedliwość, na którą zagłosowało 33,9 proc. wyborców. Oznacza to więc, że komitet, któremu lideruje Jarosław Kaczyński, przegrał wyborcze zmagania pierwszy raz od 10 lat.
Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego 2024. Sondaż exit poll
Czwarte miejsce przypadło koalicyjnemu komitetowi Polskiego Stronnictwa Ludowego i Polski 2050 Szymona Hołowni, który uzyskał 8,2 proc.
Za Trzecią Drogą uplasował się komitet Lewicy, który poparło 6,6 proc. wyborców.
Progu wyborczego nie przekroczyły komitety: Bezpartyjni Samorządowcy (0,8 proc.), Polexit (0,3 proc.) i inne (0,1 proc.).
Wybory do Parlmentu Europejskiego 2024. Sondaż exit poll – przewidywany podział mandatów
Jak poszczególne wyniki komitetów wyborczych przekładają się na mandaty dla europarlamentarzystów?
Z sondażu exit poll wyczytać można, że Koalicji Obywatelskiej przypadnie ich 21.
Drugie Prawo i Sprawiedliwość wyśle do Parlamentu Europejskiego 19 polityków. Konfederacja wprowadzi sześciu eurodeputowanych, Trzecia Droga czterech, a Lewica trzech.
Wybory do PE. Sondaż exit poll. Nazwiska prawdopodobnych europosłów
Poniżej prezentujemy listę okręgów w wyborach do Parlamentu Europejskiego, a także nazwiska kandydatów, którzy najprawdopodobniej – jak wynika z nieoficjalnych, sondażowych rezultatów exit poll – zdobyli mandat europosła.
- Okręg nr 1 ( woj. pomorskie)
Piotr Müller – PiS
- Okręg nr 2 (woj. kujawsko-pomorskie)
- Okręg nr 3 (woj. podlaskie i warmińsko-mazurskie)
- Okręg nr 4 (część woj. mazowieckiego: Warszawa i powiaty: grodziski, legionowski, nowodworski, otwocki, piaseczyński, pruszkowski, warszawski zachodni i wołomiński)
Ewa Zajączkowska-Hernik – Konfederacja
- Okręg nr 5 (pozostałe powiaty województwa mazowieckiego, które nie wchodzą w skład okręgu nr 4)
Rafał Foryś – Konfederacja
- Okręg nr 6 (woj. łódzkie)
- Okręg nr 7 (woj. wielkopolskie)
Anna Bryłka – Konfederacja
- Okręg nr 8 (woj. lubelskie)
- Okręg nr 9 (woj. podkarpackie)
- Okręg nr 10 (woj. małopolskie i świętokrzyskie)
- Okręg nr 11 (woj. śląskie)
- Okręg nr 12 (woj. dolnośląskie i opolskie)
- Okręg nr 13 (woj. lubuskie i zachodniopomorskie)
Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Dane o frekwencji
Frekwencja w polskich lokalach wyborczych o godzinie 12 wyniosła 11,66 proc., o czym poinformował na konferencji szef Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak. 28,20 proc. – to z kolei frekwencja na godzinę 17.W obydwu przypadkach mamy do czynienia z wartościami niższymi niż pięć lat temu (14,39 proc. o godz. 12 i 32,51 o godz. 17).
Frekwencja w wyborach do Parlament Europejskiego wyniosła 39,7 proc. w skali całego kraju – wynika natomiast z badania exit poll pracowni Ipsos na zlecenie Polsatu, TVN i TVP.
Do udziału w głosowaniu w Polsce uprawnionych jest 28 mln 952 tys. 443 wyborców; wybory odbywają się w 31 830 obwodach głosowania, z czego 29 735 to obwody stałe, a 1 789 – odrębne. Za granicą utworzono 299 obwodów głosowania, na statkach – siedem.
W trakcie głosowania w całej Polsce doszło do kilku przypadków zakłócenia ciszy wyborczej. W gminie Kurzętnik w woj. warmińsko-mazurskim doszło do incydentu z mężem zaufania. Jak się okazało, mężczyzna miał w wydychanym powietrzu ponad dwa promile alkoholu.
Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Incydenty, interwencje policji
Policja informowała także o interwencjach dotyczących wieszania bądź zrywania plakatów kandydatów. Z kolei w Świebodzinie 44-letni mężczyzna, również pod wpływem alkoholu, przewrócił urnę wyborczą. Trafił do izby wytrzeźwień. Policja zapowiedziała wniosek do sądu o ukaranie sprawcy. Jednak – jak podkreślił Marciniak – „wszyscy zgodnie stwierdzają, że nie pamiętają tak spokojnych wyborów”.
Łącznie w niedzielę odnotowano trzy przestępstwa oraz 29 wykroczeń. W trakcie konferencji o godz. 18:30 PKW – powołując się na dane policji – podała, że w lokalach wyborczych nie odnotowano żadnego wydarzenia nadzwyczajnego ani innych sytuacji mogących mieć wpływ na przebieg wyborów.
Swoje głosy w wyborach do PE Polacy oddają w kraju, ale także poza jego granicami. Do urn udali się w USA, Wielkiej Brytanii, Peru czy Bośni i Hercegowinie, gdzie obywatele Polski zdecydowali się zagłosować, mimo że rząd BiH nie wyraził na to zgody.
Sędzia Marciniak poinformował, że PKW planuje podać oficjalne wyniki – podobnie jak pięć lat temu – w poniedziałek.