Z kim PiS mógłby stworzyć koalicję po wyborach? Zdaniem Polaków liczy się tylko jedna partia [SONDAŻ]

30 proc. Polaków uważa, że po wyborach PiS najłatwiej byłoby wejść w koalicję z Konfederacją – wynika z sondażu SW Research dla rp.pl. Niewiele mniej badanych uznało, iż partia Jarosława Kaczyńskiego nie stworzyłaby układu z żadnym innym ugrupowaniem.

Andrzej Duda zdecydował o terminie wyborów parlamentarnych – odbędą się 15 października. Z wielu sondaży wynika, że dużą szansę na wygraną ma PiS, jednak partia Jarosława Kaczyńskiego nie może raczej liczyć na większość i samodzielne rządy. Dlatego też pojawiają się spekulacje na temat możliwej koalicji.

Z kim PiS mógłby stworzyć koalicję po wyborach? Polacy: Z Konfederacją lub z nikim

Pytanie o to, z którym z ugrupowań Prawo i Sprawiedliwość „najłatwiej” utworzyłoby koalicję powyborczą, zostało zadane uczestnikom badania SW Research dla rp.pl. 30 proc. z nich stwierdziło, że PiS mogłoby wejść w układ z Konfederacją. Nieco mniej – bo 28,5 proc. respondentów – uznało, iż partia rządząca nie stworzyłby koalicji z żadnym innym ugrupowaniem. W czasie badania:

  • 8,5 proc. badanych wskazało na koalicję PiS-PSL;
  • 5,3 proc. – PiS-Koalicja Obywatelska;
  •  3,3 proc. – PiS-Nowa Lewica;
  • 3 proc. – PiS-Polska 2050.

21,4 proc. ankietowanych nie ma zdania w tej sprawie.

Konfederację za partię, której najłatwiej byłoby się porozumieć z Prawem i Sprawiedliwością w celu stworzenia koalicji po wyborach częściej uważają mężczyźni (32 proc.) niż kobiety (28 proc.). Odpowiedź tę chętniej niż młodsi respondenci wskazywali badani, którzy ukończyli 50 rok życia (32 proc.)

– przekazała „Rzeczpospolitej” Małgorzata Bodzon, senior project manager w SW Research. Jak dodała, taki układ powyborczy wskazała co trzecia osoba z wyższym wykształceniem oraz 38 proc. respondentów posiadających dochody mieszczące się w granicach 4001-5000 złotych netto. Takiego zdania są też mieszkańcy największych miast (42 proc.).

Liderzy Konfederacji o ewentualnej koalicji z PiS 

Czy koalicja PiS-Konfederacja jest możliwa? Krzysztof Bosak zapowiadał jasno, że nie, jednak Sławomir Mentzen mówił: „Jeśli obie partie, czy to PiS, czy PO, zgodzą się realizować nasz program, to wszystko jest na stole. Jeśli ktoś będzie chciał realizować nasz program dotyczący obniżania i upraszczania podatków, to ja nie mam nic przeciwko”. Również prezes PiS Jarosław Kaczyński zapewniał, że po wyborach jego ugrupowanie nie będzie rządzić z Konfederacją. – Ich program to jest doprowadzenie was do nędzy – powiedział.

***

Sondaż został przeprowadzony przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 8-9 sierpnia 2023 roku. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18 roku życia.

Gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com