Zacięta walka na podium. Karol Nawrocki traci przewagę nad Sławomirem Mentzenem

Fot. Jakub Włodek / Rafał Szczepankowski / Agencja Wyborcza.pl
Kurczy się różnica między popieranym przez PiS Karolem Nawrockim a kandydatem Konfederacji Sławomirem Mentzenem – wynika z badania IBRiS dla Polsat News. Sondaż wskazał również wyraźnego faworyta.
Wyborcze podium: Rafał Trzaskowski z Koalicji Obywatelskiej cieszy się najwyższym poparciem spośród kandydatów w wyborach prezydenckich i może liczyć na 36,4 proc. głosów – wynika z badania IBRiS przeprowadzonego na zlecenie Polsat News. Na dalszych miejscach podium znaleźli się popierany przez Prawo i Sprawiedliwość Karol Nawrocki z poparciem 25,9 proc. respondentów i lider Konfederacji Sławomir Mentzen, na którego zagłosować chce 18,1 proc. ankietowanych.
Topniejąca różnica: W badaniu z ubiegłego miesiąca Trzaskowski uzyskał wynik 35,2 proc., a więc zanotował wzrost o 1,2 pkt proc. Poparcie dla Nawrockiego spadło z kolei o 0,6 pkt proc. z 26,5 proc., a Mentzena – wzrosło o 2,4 pkt proc. z 15,7 proc. Tym samym różnica między kandydatem popieranym przez PiS a kandydatem Konfederacji zmalała z 10,8 pkt proc. do 7,8 pkt proc.
Sytuacja w peletonie: Na dalszych miejscach w badaniu nastrojów wyborców znaleźli się: kandydat Trzeciej Drogi Szymon Hołownia (5,4 proc.), kandydatka Nowej Lewicy Magdalena Biejat (2,6 proc.), kandydat partii Razem Adrian Zandberg (2,5 proc.), publicysta Krzysztof Stanowski (2,2 proc.), Marek Jakubiak z Wolnych Republikanów (0,9 proc.) oraz Grzegorz Braun z Konfederacji Korony Polskiej (0,5 proc.). Innego kandydata wskazało 0,1 proc. respondentów, a 5,4 proc. udzieliło odpowiedzi: „Nie wiem/trudno powiedzieć”.
Dwa scenariusze: Gdyby w drugiej turze wyborów spotkali się Trzaskowski z Nawrockim, kandydat KO otrzymałby 50,8 proc. głosów, a kandydat popierany przez PiS – 37,9 proc. Gdyby zaś w drugiej turze znaleźli się Trzaskowski i Mentzen, kandydat KO otrzymałby 47,4 proc. głosów, a kandydat Konfederacji – 37,3 proc.
Badanie zostało przeprowadzone w dniach od 13 do 16 marca na reprezentatywnej grupie 1000 ankietowanych. Wykorzystano metodę telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).
Źródło: gazeta.pl