Zmiana czasu 2023. Kiedy przestawiamy zegarki na czas letni? Czy jest to konieczne?

Fot. Tomasz Pietrzyk / Agencja Wyborcza.pl

Nadchodząca wiosna oznacza, że już w tym miesiącu czeka nas kolejna zmiana czasu. Tym razem przestawimy zegarki o godzinę do przodu, co będzie oznaczało krótszy sen. Kiedy przestawimy zegarki na czas letni? Czy jest to konieczne?

Wraz z nadejściem wiosny przychodzi również obowiązek zmiany czasu. Co roku w marcu, mimo rosnących głosów sprzeciwu, przesuwamy wskazówki naszych zegarków. W tym miesiącu godzinę zmienimy z 2 na 3. Kiedy dokładnie zmienić czas z zimowego na letni?

Kiedy zmiana czasu z zimowego na letni?

Zmiana czasu na letni wypada zawsze w ostatnią niedzielę marca. W 2023 roku zmiana czasu nastąpi więc w nocy z 25 na 26 marca. Przejście na czas letni jest szczególnie niekorzystne dla osób ceniących sobie długi sen. W marcu przesuwamy wskazówki zegarków o jedną pełną godzinę do przodu tj. z 2 na 3. Oznacza to więc, że śpimy godzinę krócej. Są jednak też dobre strony. W związku ze zmianą czasu będziemy mogli dłużej cieszyć się promieniami słońca. 

Czy zmiana czasu jest obowiązkowa?

Mimo rosnących głosów sprzeciwu wobec zmian czasu procedura ta jest nadal obowiązkowa w naszym kraju. W październiku 2022 roku IBRiS na zlecenie Radia Zet przeprowadził sondaż, w którym zadano pytanie: „Czy Pana/Pani zdaniem zmiana czasu na zimowy/letni powinna zostać zniesiona?”. Wówczas aż 47,2 proc. badanych odpowiedziało „zdecydowanie tak”, a kolejne 29,8 proc. ankietowanych wybrało odpowiedź „raczej tak”.

Na zniesienie zmiany czasu jednak się nie zapowiada. A przynajmniej nie przez kolejnych kilka lat. Zmiany czasu w Unii Europejskiej określa dyrektywa 2000/84/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 19 stycznia 2001 r. w sprawie ustaleń dotyczących czasu letniego. Ministerstwo Rozwoju i Technologii wielokrotnie podkreślało, że nie pracuje nad zniesieniem zmian czas i będzie kontynuować wypełnianie obowiązujących regulacji KE dotyczących czasu zimowego i letniego przynajmniej do 2026 roku.

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com