Białoruś rozpoczyna kampanię informacyjną przeciwko Ukrainie

Ministerstwo Obrony i Służba Graniczna Republiki Białorusi rozpoczęły wspólną kampanię informacyjną wymierzoną w Ukrainę. Kampania ta rozpoczęła się w związku z podwyższonym stanem gotowości wojskowej na Białorusi, który jest kontrolowany od 21 czerwca.

Gotowość wojskowa i codzienne komunikaty

Siły Zbrojne Republiki Białorusi rozpoczęły kontrolę gotowości 22 czerwca, po ogłoszeniu przez białoruską straż graniczną o rzekomym zwiększeniu ukraińskiej obecności wojskowej w pobliżu białoruskiej granicy. W kolejnych dniach Ministerstwo Obrony Białorusi wydawało codzienne komunikaty dotyczące inspekcji, tworząc narrację o znaczących manewrach wojskowych. Komunikaty te zostały wzmocnione poprzez zmianę przeznaczenia przygotowań do parady wojskowej jako części testów gotowości, zwiększając w ten sposób postrzeganą powagę operacji.

Incydent z dronem i odkrycie skrytki na broń

Sytuacja zaostrzyła się rankiem 28 czerwca, kiedy białoruska straż graniczna opublikowała film pokazujący zestrzelenie rzekomo ukraińskiego drona DJI Mavic. Materiał filmowy przedstawiał dwóch białoruskich strażników granicznych zestrzeliwujących drona za pomocą karabinu szturmowego i przenośnego systemu walki elektronicznej Groza-R2. Wideo zawierało również klipy rzekomo zrobione przez drona nad obiektami przemysłowymi, choć wyraźnie brakowało w nim materiału filmowego z uruchomienia drona i jego lotu przez granicę.

Co więcej, białoruskie władze ogłosiły odkrycie skrytki z bronią w tym samym regionie przygranicznym. Wkrótce potem Ministerstwo Obrony oświadczyło, że dywizja rakiet przeciwlotniczych „Polonese” jest aktywnie zaangażowana w ochronę granicy państwowej. Dowódca dywizji oświadczył, że jednostka jest w pełni uzbrojona i przygotowana do przeprowadzenia ataków rakietowych w zasięgu do 300 kilometrów w ciągu zaledwie 20 minut.

Motywacje leżące u podstaw

Według „Belarusian Gayun”, ta kampania informacyjna wydaje się być skalkulowanym wysiłkiem białoruskich władz, aby wzmocnić patriotyzm narodowy po ostatnich paradach i zademonstrować funkcjonalną gotowość wojska poza obowiązkami ceremonialnymi. Dodatkowo, kampania prawdopodobnie ma na celu wywarcie presji informacyjnej na Ukrainę, szczególnie w świetle niepowodzeń sił rosyjskich w regionie Charkowa.

Reperkusje międzynarodowe

W odpowiedzi na kampanię zarówno Białoruś, jak i Polska podjęły kroki dyplomatyczne. Polski minister spraw zagranicznych zaproponował konfiskatę rosyjskich aktywów o wartości 300 miliardów euro. Radosław Sikorski podkreślił, że takie działanie byłoby sygnałem dla prezydenta Putina, że społeczność międzynarodowa jest zdecydowana w swoim stanowisku wobec rosyjskiej agresji.

Wspólna kampania informacyjna białoruskiego Ministerstwa Obrony i Służby Granicznej oznacza znaczną eskalację napięć w regionie. Poprzez połączenie kontroli gotowości wojskowej, strategicznych komunikatów i prowokacyjnych incydentów, Białoruś chce pokazać swoją siłę i wpływy zarówno w kraju, jak i na arenie międzynarodowej. Rozwijające się wydarzenia podkreślają skomplikowaną grę postaw wojskowych i wojny informacyjnej w trwającym konflikcie geopolitycznym.

Autor: Michał Jankowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com