Czy już czas zamknąć granicę z Białorusią?

reuters

Białoruś jest o krok bliżej całkowitej izolacji od Unii Europejskiej. Przywódcy trzech sąsiadujących ze sobą krajów zorganizowali spotkanie, podczas którego omawiali scenariusze ewentualnego zamknięcia granicy. Ostateczna decyzja powinna zapaść 28 sierpnia w Warszawie, gdzie planowane jest spotkanie z udziałem państw bałtyckich i Polski.

Szefowie Służby Granicznej Litwy Rustamas Lyubajevas, Łotewski Guntis Pujats i Polski Tomas Praga prowadzili negocjacje w kontekście potencjalnego zagrożenia ze strony Białorusi. O tym informuje Państwowa Służba Graniczna Litwy.

Szefowie służb granicznych wymienili poglądy na temat sytuacji na granicy, zagrożeń pojawiających się w poszczególnych krajach, sposobów reagowania na nie i sposobów zapobiegania, w szczególności poruszyli problematykę nielegalnej migracji z Białorusi oraz stacjonujących w kraju „wagnerów” Białoruś.

Również Minister Spraw Wewnętrznych Litwy Agne Bilotaite zauważyła, że ​​rozważane są możliwości reakcji krajów bałtyckich i Polski na dalsze scenariusze zagrożeń na granicy białoruskiej, obejmujące całkowite zamknięcie granicy, co powinno być wspólna decyzja regionalna.

Od lutego ruch drogowy między Polską a Białorusią jest zawieszony w związku z pogarszającymi się stosunkami między obydwoma krajami. Polska oskarżyła także Białoruś o sztuczne wywołanie kryzysu migracyjnego na granicy poprzez przewóz drogą powietrzną osób z Bliskiego Wschodu i Afryki w celu przemycenia ich przez granicę. Białoruś wielokrotnie temu zaprzeczała.

Rosja rozpoczęła już także przekazywanie Białorusi broni nuklearnej krótkiego zasięgu. Poinformował o tym „The Guardian” w nawiązaniu do oświadczenia Prezydenta RP Andrzeja Dudy z 22 sierpnia.

„Rzeczywiście ten proces ma miejsce, widzimy to” – powiedział. Zdaniem Prezydenta RP ten krok Federacji Rosyjskiej zmieni architekturę bezpieczeństwa regionu i całego sojuszu wojskowego NATO.

Przypomnijmy, że pod koniec marca Putin ogłosił plany rozmieszczenia rosyjskiej taktycznej broni nuklearnej na terytorium Białorusi. W maju Łukaszenka ogłosił, że składowiska są już gotowe i rozpoczął się już transfer broni nuklearnej. W połowie czerwca Putin ogłosił, że na terytorium Białorusi dostarczono już pierwsze ładunki nuklearne, a prace zakończą się do końca roku. Potwierdziła to agencja wywiadowcza Departamentu Obrony USA (DIA). „Financial Times”, powołując się na źródła, podał, że chiński przywódca Xi Jinping osobiście ostrzegł prezydenta Rosji Władimira Putina przed użyciem broni nuklearnej na Ukrainie.

Szef NATO powiedział, że Sojusz jest gotowy chronić swoich członków przed Białorusią i Rosją, a wydarzenia związane z przywódcą „Wagnera” to „wewnętrzne sprawy Rosji”. Obietnice ochrony członków sojuszu nie pomogą jednak w rozwiązaniu kryzysu granicznego z głównym doradcą Rosji.

Karyna Koshel

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com