Jeśli Ukraina przegra, otworzy to drogę do wojny światowej. Biały Dom pilnie zaapelował do Kongresu USA

telegraf.com

Biały Dom zwrócił się do Kongresu z pilnym wezwaniem do zatwierdzenia pomocy dla Ukrainy, gdyż do końca roku kalendarzowego całkowicie wyczerpią się środki na wsparcie militarne Ukrainy w USA. Według Bloomberga dyrektor Biura Zarządzania i Budżetu USA Shalanda Young wysłała pilne pismo do Kongresu w sprawie konieczności zatwierdzenia finansowania pomocy dla Ukrainy.

„Nie ma magicznego źródła finansowania… Skończyły nam się pieniądze – i prawie nie ma czasu” – napisał Young, ostrzegając, że brak działania „rzuci Ukrainę na kolana na polu bitwy, nie tylko zagrażając osiągniętym zdobyczom, ale także zwiększając prawdopodobieństwo zwycięstw militarnych Rosji”.

Biały Dom twierdzi również, że fundusze pomogą wzmocnić amerykańską bazę przemysłową, ponieważ starsze systemy uzbrojenia zostaną wysłane na Ukrainę i zastąpione nowymi wyprodukowanymi w Stanach Zjednoczonych.

Chcę jasno powiedzieć: bez działań Kongresu do końca roku zabraknie nam środków na zakup dodatkowej broni i sprzętu dla Ukrainy oraz dostarczenie sprzętu z zapasów armii USA” – czytamy w liście.

Według Young prawie połowa pilnych wniosków prezydenta zostanie skierowana do przemysłu produkcyjnego w USA.

„Chociaż nie możemy dokładnie przewidzieć, które amerykańskie firmy otrzymają nowe kontrakty, wiemy, że fundusze zostaną wykorzystane na zakup zaawansowanego sprzętu obronnego przed atakami na ludność cywilną w Izraelu i na Ukrainie – takiego jak systemy obrony powietrznej budowane w Alabamie w Teksasie oraz Gruzji, a także niezbędne podzespoły pochodzące z prawie wszystkich 50 stanów” – powiedział Young.

USA od dwóch miesięcy nie mogą dojść do porozumienia w sprawie nowego programu pomocy wojskowej dla Ukrainy. Kongres stwierdził już wcześniej, że duży pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy i Izraela musi zostać uchwalony najpóźniej do Bożego Narodzenia, w przeciwnym razie sprawa ponownie utknie na czas nieokreślony ze względu na święta.

Jednocześnie spiker Izby Reprezentantów USA Mike Johnson powiedział, że pomoc Ukrainie jest „najwyższym priorytetem” dla jego kraju. Oczekuje się, że administracja Bidena poinformuje w tym tygodniu ustawodawców o konsekwencjach nieprzedłużenia finansowania do końca roku.

Powodem opóźnienia jest spór między Republikanami i Demokratami w sprawie bezpieczeństwa granicy USA z Meksykiem. Przewodniczący Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby po raz kolejny wezwał Kongres do podjęcia decyzji w sprawie przeznaczenia środków na kontynuację pomocy dla Ukrainy. Podkreślił, że powinno to nastąpić do końca roku, gdyż „później niezwykle trudno będzie zapewnić Ukraińcom pomoc na takim poziomie, jakiego potrzebują”.

Administracja prezydenta USA Joe Bidena domaga się dodatkowych 61 miliardów dolarów, z czego prawie 12 miliardów dolarów ma zostać przekazane na wsparcie ukraińskiego budżetu (wsparcie finansowe Waszyngtonu zakończyło się z końcem września). Większość tych środków zostanie przeznaczona na pomoc wojskową. Pomoc dla Kijowa wchodzi w zakres szerokiego pakietu, który obejmie także wsparcie dla Izraela, Tajwanu i wzmocnienie granic.

Prezydent Łotwy uważa, że ​​na całym świecie ludzie będą żyć w stanie niestabilności, jeśli świat nie pomoże Ukrainie pokonać Rosji.

„Mam jeszcze jedną obawę: jeśli Ukraina nie będzie w stanie się obronić, jeśli przegra, to faktycznie otworzy drogę do wojny światowej. Jeśli agresor nie zostanie zatrzymany, agresor zajdzie tak daleko, jak tylko będzie mógł” – powiedział prezydent Łotwy Edgars Rinkevičs.

Jego zdaniem, jeśli Rosja zobaczy, że Zachód nie jest zjednoczony i nie wspiera wystarczająco Ukrainy, wówczas mogą rozpocząć się prowokacje ze strony Federacji Rosyjskiej zarówno wobec członków NATO, jak i krajów niebędących członkami Sojuszu.

„Najlepszą pomocą przeciwko eskalacji i groźbie trzeciej wojny światowej jest pomoc Ukrainie ze wszystkich naszych sił. …Musimy zapewnić Ukrainie wszystko, o co prosi… Musimy zrobić wszystko, co konieczne, aby wzmocnić Ukrainę, jej wytrzymałość” – podkreślił łotewski przywódca.

Karyna Koshel

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com