Patriot dla Ukrainy? Polska na to nalega

Patriot (REUTERS/Kacper Pempel)

Do stolicy Polski dotarł sprzęt wojskowy przeznaczony do ochrony przed samolotami, taktycznymi pociskami balistycznymi i pociskami manewrującymi. Oprócz systemów Patriot, które Niemcy wysłali w połowie stycznia, polska armia dysponuje własnymi amerykańskimi bateriami obrony przeciwlotniczej.

Siły Zbrojne RP prowadzą szkolenie z przemieszczania i rozmieszczania przeciwlotniczego kompleksu rakietowego Patriot, którego celem jest odstraszenie potencjalnego agresora. Poinformował o tym minister obrony narodowej RP Mariusz Błaszczak podczas odprawy na warszawskim lotnisku Bemowo.

„To zaplanowane ćwiczenia. Chodzi o przeniesienie kompleksu, rozmieszczenie, o zwiększenie stopnia współdziałania poszczególnych elementów wchodzących w skład systemu obrony przeciwlotniczej Patriot” – podkreślił Błaszczak.

Przypomniał, że Polska zamówiła pierwsze systemy obrony powietrznej Patriot w 2018 roku, a one dotarły do ​​Polski pod koniec ubiegłego roku. Według niego pierwsze ćwiczenia integracyjne odbyły się na poligonie w Toruniu, a teraz odbywają się w podwarszawskim Sohaczewie.

Zaapelował do dziennikarzy, aby nie informowali o przemieszczaniu sprzętu wojskowego, ponieważ na wschodniej granicy kraju trwa wojna. Zaznaczył przy tym, że ministerstwo celowo kilka dni temu informowało o tych ćwiczeniach.

„Celowo pokażemy trochę treningu. Te ćwiczenia mają charakter odstraszania agresora, pokazujemy gotowość bojową polskiej armii” – podkreślił Błaszczak.

Dodał też, że nie można tolerować rażących naruszeń praw międzynarodowych i zbrodni wojennych, bo jeśli na to pozwolimy, Putin na tym nie poprzestanie. Według Błaszczaka Polska dostarczyła już Ukrainie broń o wartości 2,2 mld euro.

„Ale chcę tutaj podkreślić, że tylko nasze wspólne działania – działania całego wolnego świata – mogą przechylić szalę tego niesprawiedliwego konfliktu we właściwym kierunku. Co do kwestii samolotów, decyzje w tej sprawie muszą być podejmowane na szerszym szczeblu sojuszniczym” – dodał.

Przypomnijmy, że systemy obrony powietrznej Patriot są w stanie zestrzelić pociski balistyczne.

Obok polskich systemów obrony powietrznej Patriot, w pobliżu granicy z Ukrainą rozmieszczone są również amerykańskie systemy obrony przeciwlotniczej tego typu.

System rakiet ziemia-powietrze Patriot jest przeznaczony do zwalczania samolotów, taktycznych pocisków balistycznych i pocisków manewrujących. Niemcy i Stany Zjednoczone przygotowują się do zaopatrzenia Ukrainy w baterie do ochrony miast i infrastruktury przed częstymi rosyjskimi atakami rakietowymi.

Około 70-osobowa grupa ukraińskiego personelu wojskowego przybyła do Niemiec w celu opanowania systemu obrony powietrznej Patriot, który Niemcy przekazują Ukrainie w celu ochrony nieba. Bundeswehr zauważa, że ​​ukraińscy obrońcy bardzo szybko opanowują te systemy. Niemieckie Siły Zbrojne tłumaczą to wysoką motywacją ukraińskich żołnierzy. Ponadto większość z nich ma już doświadczenie w uczestnictwie w działaniach wojennych.

„Motywacja jest duża, bo wszyscy wiedzą, o co toczy się gra” – powiedział niemiecki oficer.

Zaznaczono, że jak tylko zakończy się szkolenie ukraińskich obrońców, systemy Patriot zostaną dostarczone na Ukrainę.

Rząd federalny w porozumieniu ze Stanami Zjednoczonymi chce, aby Ukraina posiadała pełny system Patriot do odparcia rosyjskich ataków dronów, rakiet czy samolotów. Zwykle obejmuje centrum kierowania ogniem, radar, generator prądu i sześć lub więcej wyrzutni montowanych na ciężarówkach.

Błaszczak podkreślił też, że Polska jest nie tylko głównym punktem przekazywania pomocy wojskowej Ukrainie, ale także jednym z największych donatorów. Według niego Polska od początku wojny udzieliła Ukrainie pomocy wojskowej w wysokości 2,2 mld euro i będzie udzielać jej w przyszłości. Kwota ta nie obejmuje kosztów szkolenia ukraińskich sił zbrojnych i nie uwzględnia nowego przekazania partii pojazdów opancerzonych, w tym czołgów Leopard 2A4.

A teraz dzięki staraniom Polski zapadła pozytywna decyzja o przekazaniu systemu obrony powietrznej Patriot do Kijowa.

Kompleksy Patriot opracowane przez firmę Raytheon zostały po raz pierwszy wdrożone przez armię amerykańską w połowie lat 80. Patriot jest modernizowany i służy w ponad 10 krajach, w szczególności w Stanach Zjednoczonych, Izraelu, Niemczech i Hiszpanii. Jego rolą jest ochrona przed zagrożeniami powietrznymi i rakietowymi w ramach zintegrowanego systemu obrony powietrznej. W zależności od modyfikacji ten system obrony powietrznej jest w stanie pokryć zasięg ponad 100 km i zestrzelić pociski balistyczne w strefie 15-20 km. Maksymalna wysokość – 20+ km, prędkość – 5000 km / h.

„Oczywiście Patriot będzie na Ukrainie. Decyzja została podjęta, ludzie się uczą. Spodziewamy się, że w najbliższej przyszłości pojawią się oświadczenia o szkoleniu naszych ludzi w tych kompleksach”- powiedział Jurij Ignat, rzecznik dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy.

Karyna Koshel

About Post Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com