Tomasz Grodzki: Polska będzie nadal wspierać Ukrainę

fot. Marta Marchlewska-Wilczak, Kancelaria Senatu

Marszałek Senatu RP, przedstawiciel opozycyjnej partii Platforma Obywatelska Tomasz Grodzki zapewnił, że Polska będzie nadal wspierać Ukrainę.

Naród ukraiński może liczyć – tak jak od samego początku – na dalsze trwałe wsparcie ze strony Senatu Rzeczypospolitej Polskiej – powiedział Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki, przemawiając podczas obrad II Parlamentarnego Szczytu Platformy Krymskiej, które odbyły się 24 października w Pradze.

Prof. Tomasz Grodzki zwrócił uwagę, że praskie spotkanie stwarza okazję do wspólnego sformułowania po raz kolejny mocnego stanowiska przewodniczących i przedstawicieli parlamentów oraz zgromadzeń parlamentarnych potępiającego nielegalne i zbrodnicze działania Rosji w Ukrainie.

„Neoimperialna, niebezpieczna dla światowego pokoju polityka Moskwy musi być zwalczana poprzez solidarne działanie państw, między innymi poprzez gremialne manifestowanie sprzeciwu wobec naruszania prawa i zasad międzynarodowych”  – podkreślił.

W ocenie Marszałka Senatu „wykorzystując dyplomację parlamentarną jesteśmy w stanie włączać do grona Platformy Krymskiej kolejne państwa, w szczególności reprezentantów tzw. Globalnego Południa, których głos ma niebagatelne znaczenie w umacnianiu pryncypiów porządku światowego. 

„Reprezentuję główną i najsilniejszą polską partię polityczną („Platforma Obywatelska” – red.), która w wyniku wyborów (parlamentarnych) utworzy nowy polski rząd. Jako przedstawiciel tej partii chcę Państwa zapewnić, że Polska będzie nadal wspierać Ukrainę” – powiedział marszałek izby wyższej polskiego parlamentu.

„Wierzę, że poszerzając w ten sposób rodzinę państw podobnie myślących będziemy w stanie jeszcze mocniej przeciwdziałać zagrożeniom, jakimi są zbrodnicze działania Rosji i podejmowane przez nią próby legitymizowania sytuacji wytworzonej na okupowanych terytoriach ukraińskich” – powiedział Marszałek.

Zaznaczył, że istotnym aspektem funkcjonowania Platformy Krymskiej jest propagowanie na scenie międzynarodowej słuszności i skuteczności nałożonych na Rosję sankcji, wskazywanie na konieczność blokowania obchodzenia tych sankcji oraz konieczność ich dalszego zaostrzania. W jego ocenie nowe sankcje powinny objąć osoby i podmioty odpowiedzialne za naruszanie praw człowieka oraz niszczenie dziedzictwa narodowego, za rażące zlekceważenie międzynarodowego prawa humanitarnego, za bezprawne zatrzymania, tortury, wymuszone zaginięcia oraz polityczne procesy działaczy krymsko-tatarskich i ukraińskich, przymusowe deportacje ukraińskich dzieci czy też rusyfikację.

Podkreślił, że Rosja stanowi zagrożenie dla pokoju na świecie, dlatego należy przeciwstawiać się łamaniu prawa międzynarodowego na poziomie globalnym. W tym kontekście Grodzki zaapelował do obecnych na szczycie przedstawicieli Globalnego Południa.

Zwracając się do Przewodniczącego Rady Najwyższej Rusłana Stefanczuka, Grodzki podkreślił, że „naród ukraiński, tak jak to było wcześniej, może liczyć na wsparcie Senatu Polski”.

II Parlamentarny Szczyt Platformy Krymskiej to spotkanie przedstawicieli parlamentów krajów, wspierających Ukrainę, którego gospodarzami były Izba Poselska Parlamentu Czech i Rada Najwyższa Ukrainy. Celem spotkania jest ponownie potwierdzenie wsparcie dla Ukrainy ze strony parlamentów narodowych oraz potępienie okupacji Krymu przez Rosję, a także zaangażowanie w te działania krajów pozaeuropejskich. Szczyt ma także uświadomić światowym przywódcom i społeczeństwom, że rosyjska okupacja Krymu jest nielegalna, wpływa negatywnie na prawa człowieka, zagraża też bezpieczeństwu w regionie Morza Czarnego i światowemu bezpieczeństwu żywnościowemu.

Karyna Koshel

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com