Zełenski przyjechał do Lublina, aby podziękować Polakom i nagrodzić wolontariuszy

Wołodymyr Zełenski podczas pobytu w Lublinie dokonał ważnego wydarzenia, wręczając odznaczenia państwowe wybitnym obywatelom Polski. W centrum uwagi znalazła się dziennikarka i wolontariusz medyczny, której wysiłki i poświęcenie spotkały się z najwyższym uznaniem.

Zełenski wyraził dumę z silnego sąsiedztwa, które łączy Ukrainę i Polskę. Podziękował wszystkim Polakom za wsparcie i otwarcie swoich domów dla Ukraińców potrzebujących pomocy. Zełenski podkreślił, że wszelkie trudności i wyzwania na drodze obu narodów są niewielkie w porównaniu z twierdzą, która istnieje między nimi.

Przed ceremonią wręczenia nagród Prezydent docenił wysiłki obywateli Polski, wolontariuszy i wszystkich, którzy okazali troskę. Jednym z bohaterów tej historii stała się dziennikarka Bianka Zalewska. Od 2014 roku śledzi wydarzenia w Donbasie, relacjonując rosyjską agresję i szerząc prawdę o wydarzeniach spowodowanych wkraczającymi siłami rosyjskimi. W lipcu tego roku doznała kontuzji, ale nie poddała się na dobre w walce. Jej działania pomogły uratować życie dużej liczby Ukraińców, zwłaszcza dzieci przewożonych do szpitali dziecięcych w polskich miastach. Za to została odznaczona Orderem Księżnej Olgi II stopnia. Otrzymała także wdzięczność za odwagę i oddanie zasadom człowieczeństwa.

Kolejnym wybitnym bohaterem był Damian Duda, ratownik medyczny i lider ochotniczego zespołu medycznego. Niejednokrotnie przyjeżdżał w strefę działań bojowych na Ukrainie, aby ratować życie ukraińskiego personelu wojskowego. Zorganizował także fundusz na zakup środków medycznych i stworzył ośrodek szkolenia medyków bojowych. Jego szkolenia były ważnym elementem szkolenia dziennikarzy i wolontariuszy udających się w niebezpieczne rejony. Za zasługi w ratowaniu życia i wspieraniu Ukrainy został odznaczony Orderem Zasługi III stopnia.

Prezydent Ukrainy nie zapomniał także wyrazić głębokiej wdzięczności całej Rzeczypospolitej Polskiej za jej wielką pomoc i wsparcie w ochronie wolności i bezpieczeństwa całej Europy.

Te dwie historie Bianki Zalewskiej i Damiana Dudy to przykłady prawdziwego bohaterstwa i poświęcenia, które inspirują wszystkich. Ich wysiłki na rzecz realizacji celów humanitarnych i medycznych stały się ważnym symbolem solidarności i przyjaźni między Ukrainą a Polską. Nagrody przyznane im przez Prezydenta Ukrainy stanowią wyraz uznania dla ich wybitnego wkładu w utrzymanie suwerenności państwa, integralności terytorialnej Ukrainy oraz wzmacnianie współpracy ukraińsko-polskiej.

W tym ważnym dniu w Lublinie dokonano niezwykle ważnej pracy, która przypomina nam o sile przyjaźni i solidarności między narodami, które są gotowe wspólnie pokonać wszelkie trudności na drodze do pokoju i dobrobytu. Wsparcie Polski jest dla Ukrainy potrzebne i doceniane przez każdego obywatela.

Autor: Diana Kaminski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com