Mundial co dwa lata? FIFA zwołuje szczyt

/Zdjęcie ilustracyjne /Pixabay

Międzynarodowa Federacja Piłkarska (FIFA) poinformowała, że zwoła na 20 grudnia wideokonferencję, w czasie której będzie omawiana propozycja organizacji mistrzostw świata w cyklu dwuletnim, a nie – jak do tej pory – czteroletnim.

W szczycie mają wziąć udział przedstawiciele 211 narodowych federacji, aby „omówić przyszłość futbolu po szczegółowym poinformowaniu o trwającym procesie konsultacji na ten temat” – sprecyzowała FIFA w opublikowanym w środę komunikacie.

Celem szczytu ma być „osiągnięcie porozumienia” w sprawie kalendarza międzynarodowych rozgrywek oraz dystrybucji okienek i okresów, w których gracze są dostępni dla swoich klubów – dodała FIFA.

Spór o pieniądze

W poniedziałek przebywający w Buenos Aires szef FIFA Gianni Infantino potwierdził, że światowe władze futbolu chcą wprowadzić dwuletni cykl organizacji mistrzostw świata.

Nikt nie jest zadowolony z obecnej sytuacji i coś musi się zmienić. Dziś istnieją rozgrywki piłkarskie, które przynoszą znacznie więcej pieniędzy niż mistrzostwa świata, a pieniądze są dzielone między bardzo małą liczbę klubów – oświadczył.

Pomysł Infantino popierają konfederacje azjatycka (AFC) i afrykańska (CAF). Opowiada się za nim także m.in. były wieloletni trener Arsenalu Londyn, a obecnie dyrektor ds. rozwoju FIFA Arsene Wenger.

Większość głosów jest jednak na „nie”. Zdecydowanie sprzeciwiają się temu Europejska Unia Piłkarska (UEFA), konfederacja południowoamerykańska (CONMEBOL), organizacje kibiców i stowarzyszenie piłkarzy zawodowych FIFPRO, a ostatnio do tego grona dołączył Międzynarodowy Komitet Olimpijski.

We wrześniu w wywiadzie dla dziennika „L’Equipe” Wenger zaproponował organizowanie każdego roku wielkiej imprezy piłkarskiej, np. na przemian mundialu i mistrzostw Europy. Eliminacje miałyby się odbywać tylko w październiku bądź w październiku i w marcu. Pełny raport Wengera ma być opublikowany w listopadzie.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com