Polskie medale w łyżwiarstwie szybkim: złoto Selliera, srebro Maliszewskiej, brąz drużyny mieszanej

printscreen via MSiT

Natalia Maliszewska zajęła drugie miejsce w finale na 500 m w zawodach Pucharu Świata w short tracku w kazachskich Ałmatach. Zwyciężyła Holenderka Suzanne Schulting. Polka umocniła się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej tej konkurencji. Wśród mężczyzn zwycięstwo odniósł reprezentujący Polskę Diane Sellier (jest trzeci w „generalce”). Z kolei polska drużyna mieszana zajęła trzecie miejsce.

Maliszewska, 27-letnia łyżwiarka Juvenii Białystok, która w dorobku ma cztery zwycięstwa w PŚ na swoim koronnym dystansie, powtórzyła wynik z poprzednich zawodów PŚ w Montrealu i Salt Lake City.

Polka w piątek pewnie awansowała do dwóch ćwierćfinałów „pięćsetek”, uzyskując czasy 44,192 i 43,998. W rywalizacji o pierwszy półfinał wygrała swoją serię (43,952). Na tym poziomie w sobotę odpadły Nikola Mazur i Kamila Stormowska, które ostatecznie odpowiednio zajęły 13. i 17 miejsce. Z kolei Gabriela Topolska zaprezentuje się w niedzielnym ćwierćfinale na 500 m.

Najlepsza z Polek, od dwóch dni zmagająca się z wysoką gorączką, półfinałowy start zaczęła od piątej-ostatniej pozycji. W trakcie dystansu minęła trzy rywalki, kończąc wyścig na drugim miejscu (43,934).

W kolejnym wyścigu Diane Sellier zwyciężył w finale na 500 m. Polak francuskiego pochodzenia w najlepszym życiowym występie pokonał Kanadyjczyka Stevena Duboisa i Kazacha Denisa Nikiszę.

Sellier w tym sezonie PŚ dwukrotnie meldował się w finale A. Za każdym razem zajmował 5. miejsce. Tak było w Salt Lake City i tydzień temu w Ałmatach.

Dziś Sellier wyścig doskonale rozegrał taktycznie. Rekordzista kraju po drodze minął dwóch rywali i na mecie zameldował się w czasie 41,104. Drugi był Dubois (41,153), a trzeci Nikisza (41,267).

Polska sztafeta mieszana w short tracku zajęła zaś trzecie miejsce w zawodach Pucharu Świata. To najlepszy wynik biało-czerwonych w historii tej konkurencji. Zwyciężyła Korea Południowa przed Belgią. Upadek na jednym z ostatnich okrążeń zanotowali Holendrzy, którzy do tego momentu zajmowali trzecią pozycję.

Polacy startowali w składzie Kamila Stormowska, Michał Niewiński, Gabriela Stormowska i Diane Sellier, który kilka minut wcześniej wygrał finał na 500 m.