Tadej Pogacar nowym liderem Tour de France

Tadej Pogacar/YOAN VALAT /PAP/EPA

Tadej Pogacar z grupy UAE Team Emirates wygrał szósty etap Tour de France i zsotał nowym liderem. Słoweniec to dwukrotny triumfator tego wyścigu.

Pogacar okazał się najszybszy na 220-kilometrowym etapie z belgijskiego Binche do francuskiej miejscowości Longwy, najdłuższym w obecnej edycji. Wyprzedził na finiszu Australijczyka Michaela Matthewsa (BikeExchange) i Francuza Davida Gaudu (Groupama-FDJ).

Łącznie dla 23-letniego Słoweńca to siódme etapowe zwycięstwo w Tourze. „Za każdym razem, gdy wygrywam, jest jeszcze lepiej” – przyznał szczęśliwy triumfator.

„Pierwsze dwie godziny dzisiejszego etapu były szalone, wiele zespołów szarpało w peletonie. Moja drużyna wykonała niesamowitą robotę, doprowadzając mnie do idealnej pozycji przed finiszem. To nie był czysty sprint, raczej gorączkowy. Myślę, że miałem mocne nogi. Jestem bardzo szczęśliwy z wygranej, wszystko inne to tylko bonus” – dodał.

Dotychczasowy lider Belg Wout van Aert (Jumbo-Visma) zajął dopiero 103. miejsce, ze stratą siedmiu minut i 28 sekund do zwycięzcy.

Van Aert uciekał przez większą część etapu, ale ta szarża okazała się dla niego bardzo kosztowna. Został dogoniony 11 kilometrów przed metą, a potem tracił coraz więcej dystansu do najlepszych.

W czołówce czwartkowego etapu nie było Polaków. Rafał Majka, najlepszy z biało-czerwonych, uplasował się na 34. pozycji, tracąc tylko 26 sekund do czołowej grupy z Pogacarem.

Łukasz Owsian (Arkea-Samsic) zajął 73. miejsce ze stratą 4.04, a Kamil Gradek (Bahrain Victorious) i Maciej Bodnar (TotalEnergies) przyjechali w drugiej setce.

W klasyfikacji generalnej Pogacar, triumfator z 2020 i 2021 roku, wyprzedza o cztery sekundy Amerykanina Neilsona Powlessa (EF Education-EasyPost).

Na piątek zaplanowano siódmy etap, długości ponad 176 km, z Tomblaine do La Super Planche des Belles Filles.