Atak na Sewastopol. Ukraińcy mieli trafić „Kommunę”. Najstarszy tego typu okręt na świecie

Fot. X @UkrReview

W ataku na port w Sewastopolu na okupowanym przez Rosję Krymie ucierpieć miał okręt ratowniczy „Kommuna”. To najstarsza jednostka Floty Czarnomorskiej i jednocześnie najstarszy tego typu okręt na świecie, który nadal wykonuje misje wojskowe. Rzecznik ukraińskiej marynarki wojennej Dmitrij Płetenczuk podkreślił, że podobne incydenty w obiektach infrastruktury sił rosyjskich na okupowanym Krymie będą się powtarzać.

Michaił Razwożajew, szef władz okupacyjnych Sewastopola w niedzielę (21 kwietnia) rano poinformował, że rosyjska obrona przeciwlotnicza „odparła atak rakiety przeciwokrętowej”. Jej szczątki miały jednak doprowadzić do „małego pożaru”, który szybko ugaszono. Według doniesień, które pojawiły się w mediach społecznościowych straty okazują się być jednak znacznie większe. Jak informuje kanał na Telegramie „Krymski Wiatr”, w ataku miał ucierpieć okręt Floty Czarnomorskiej „Kommuna”.

Atak na port w Sewastopolu. „Kommuna” trafiona na Krymie?

„Według naszych subskrybentów rano po eksplozji holowniki kręciły się w pobliżu 'Kommuny'” – napisano na kanale. To właśnie najprawdopodobniej ta jednostka Floty Czarnomorskiej, jak poinformował portal Defence24, została trafiona przeciwokrętowym pociskiem rakietowym typu Neptun bądź pociskiem manewrującym Storm Shadow. Nie ma jednak informacji, które mogą potwierdzić zarówno samo zdarzenie jak i zakres uszkodzeń. 

W sprawie ataku na okupowanym Krymie wypowiedział się także przedstawiciel ukraińskiej marynarki wojennej Dmitrij Płetenczuk. Płetenczuk stwierdził, że takie incydenty na półwyspie będą nadal miały miejsce w obiektach infrastruktury rosyjskiej armii. Jednocześnie ukraińskie siły zbrojne nie przyznały się oficjalnie do odpowiedzialności za zdarzenie.

Najstarszy okręt na świecie, który wykonuje misje bojowe

„Jeśli zniszczenie „Kommuny” zostanie potwierdzone, jest to nie mniej wyjątkowy cel niż krążownik 'Moskwa'” – ocenił „Krymski Wiatr”. „Kommuna” to pomocniczy wojskowy okręt rosyjskiej marynarki wojennej i najstarsza jednostka Floty Czarnomorskiej. Jego budowa rozpoczęła się przed I wojną światową.

Do służby wszedł w 1915 roku. Jednocześnie okręt jest także najstarszym na świecie okrętem, który faktycznie służy i wykonuje misje bojowe. Jednostka służy w akcjach ratowania okrętów podwodnych. W 2022 roku była wykorzystywana do poszukiwań szczątków zatopionego przez Ukraińców krążownika „Moskwa”. 

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com