Biały Dom ostro reaguje na wpis Muska

wikimedia.commons.org; CC BY 2.0 [https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/]

Potępiamy tę odrażającą promocję antysemityzmu i rasistowskiej nienawiści, nie do przyjęcia jest powtarzanie kłamstw stojących za najkrwawszym aktem antysemityzmu w amerykańskiej historii – powiedział w piątek zastępca rzecznika Białego Domu Andrew Bates, komentując wpis miliardera Elona Muska. Właściciel portalu X sugerował, że Żydzi „promują nienawiść przeciwko białym” i odpowiadają za sprowadzanie imigrantów.

„Potępiamy tę odrażającą promocję antysemityzmu i rasistowskiej nienawiści z całą stanowczością” – napisał Bates w oświadczeniu zamieszczonym na platformie X (d. Twitter).

Biały Dom skomentował w ten sposób niedawny wpis Elona Muska, który poparł wypowiedź jednego z internautów o tym, że Żydzi promują „nienawiść przeciwko białym”, i sugerował, że odpowiadają oni za sprowadzanie „hord mniejszości, które zalewają kraj”. Internauta dodał, że wobec tego nie obchodzi go nienawiść kierowana przez mniejszości wobec Żydów. Odpowiedział w ten sposób na wezwanie innego użytkownika portalu, by ci, którzy twierdzą, iż „Hitler miał rację”, nie chowali się za anonimowymi kontami i mówili to otwarcie.

„Powiedziałeś faktyczną prawdę” – napisał Musk w odpowiedzi na wpis użytkownika. Później dodał, że „nie wszystkie żydowskie społeczności” promują „rasizm przeciwko białym i Azjatom”, ale że robią to m.in. Liga Przeciwko Zniesławieniom (ADL) i inne żydowskie grupy.

Teoria spiskowa o tym, że żydowskie grupy stoją za sprowadzaniem innych mniejszości etnicznych, była centralną tezą manifestu terrorysty Roberta Bowersa, który w 2018 r. zamordował 11 osób w synagodze w Pittsburghu. Według Białego Domu słowa Muska są echem poglądów sprawcy zamachu.

„Nie do przyjęcia jest powtarzanie ohydnego kłamstwa, stojącego za najbardziej śmiertelnym aktem antysemityzmu w amerykańskiej historii, w jakimkolwiek momencie, nie mówiąc już w miesiąc po najbardziej zabójczym dniu dla Żydów od Holokaustu” – napisał Bates.

W czwartek koncern IBM ogłosił, że zawiesza kampanię reklamową wartą milion dolarów na portalu po doniesieniach, że reklamy firmy – a także innych spółek, w tym Apple i Oracle – pojawiły się obok wpisów chwalących Adolfa Hitlera.

O bojkot platformy Muska do firm reklamujących się na X zaapelowała w czwartek w liście otwartym grupa ponad 160 żydowskich działaczy i rabinów, którzy stwierdzili, że pochodzący z RPA biznesmen „rozpowszechnia rodzaj antysemityzmu, który prowadzi do masakr”.

Odpowiadając na kontrowersje, dyrektor portalu Linda Yaccarino stwierdziła, że firma wyrażała się „ekstremalnie jasno na temat wysiłków walki z antysemityzmem i dyskryminacją”.

„Nie ma na to miejsca nigdzie na świecie – to brzydkie i niesłuszne. Kropka” – dodała.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com