Ciało Aleksieja Nawalnego wydane jego matce. „Dziękujemy wszystkim, którzy się tego domagali”

Fot. REUTERS/Evgenia Novozhenina

Ciało Aleksieja Nawalnego zostało przekazane jego matce – taka wiadomość podała w sobotę rzeczniczka rosyjskiego opozycjonisty Kira Jarmysz. Informację o śmierci Nawalnego służba więzienna podała 16 lutego.

„Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy domagali się tego razem z nami” – napisała na portalu X rzeczniczka Aleksiej Nawalnego Kira Jarmysz. To ona poinformowała po godzinie 16:00 czasu polskiego, że ciało zmarłego w kolonii karnej opozycjonisty wydano po ponad tygodniu jego matce. 

Ciało Aleksieja Nawalnego wydane jego matce

„Ludmiła Iwanowna nadal przebywa w Salechardzie. Wciąż czekamy na możliwość zorganizowania pogrzebu. Nie wiemy, czy władze będą w to ingerować, czy będzie on przeprowadzony tak, jak chce rodzina i jak zasługuje na to Aleksiej” – zaznaczyła. Funkcjonariusze rosyjskiej kolonii karnej, w której zmarł Aleksiej Nawalny, stwierdzili, że przyczyną jego zgonu był „syndrom nagłej śmierci”. Taką informację według wcześniejszych wiadomości od Kiry Jarmysz, oficjalnie przekazano matce opozycjonisty. Ludmiła Nawalna otrzymała także dokument, w którym napisano, że jej syn zmarł 16 lutego o 14:17 czasu lokalnego.

Na początku tego tygodnia Ludmiła Nawalna, matka Aleksieja Nawalnego, który zmarł w kolonii karnej na północy Rosji, zażądała od przywódcy Rosji wydania ciała jej syna. – Za moimi plecami jest kolonia IK-3 „Wilk polarny”, gdzie 16 lutego zginął mój syn Aleksiej Nawalny. Piąty dzień go nie widzę, nie dali mi jego ciała, a nawet nie mówią, gdzie jest. Apeluję do ciebie, Władimirze Putinie, rozwiązanie tej kwestii zależy tylko od ciebie. Pozwól mi wreszcie zobaczyć mojego syna. Żądam natychmiastowego wydania ciała Aleksieja, abym mogła go godnie pochować – powiedziała na nagraniu, które pojawiło się w sieci.

Rosja. Aleksiej Nawalny był w więzieniu od 2021 roku

Cztery lata temu służby specjalne Rosji przeprowadziły nieudany zamach na Aleksieja Nawalnego, po którym opozycjonista leczył się w Niemczech. Wrócił do Rosji na początku 2021 roku i trafił do więzienia, bo sąd odwiesił mu stary wyrok 3,5 roku pozbawienia wolności. Od czasu rosyjskiej pełnoskalowej inwazji na Ukrainę Kreml przyspieszył kampanię tłumienia i uciszania wewnętrznej opozycji. Nawalny wypowiedział się przeciwko wojnie, atakując Putina podczas wystąpienia w sądzie i nazywając inwazję „głupią” i „zbudowaną na kłamstwach”.

W marcu 2022 roku Aleksiej Nawalny został skazany na dziewięć lat więzienia pod zarzutem oszustwa i obrazy sądu. W październiku 2022 roku przed sądem kasacyjnym drugiej instancji Sądu Powszechnego w Moskwie przeprowadzono rozprawę w sprawie odwołania od wyroku skazującego. Nawalny złożył odwołanie, sąd pierwszej instancji odrzucił jego wniosek w maju tego roku. W sierpniu 2023 roku informowano o tym, że Nawalny usłyszał kolejny wyrok za promowanie terroryzmu i ekstremizmu. Wydał go moskiewski sąd na posiedzeniu odbywającym się w kolonii karnej nr 6 w obwodzie włodzimierskim. Nawalny odsiadywał tam dwa wcześniejsze wyroki: trzech i dziewięciu lat pozbawienia wolności. Sąd orzekł kolejne 19 lat pozbawienia wolności i zamknięcie opozycjonisty w kolonii karnej o surowym reżimie, oskarżając Nawalnego o założenie organizacji ekstremistycznej. Dziennikarze nie zostali wpuszczeni na salę sądową, ale mogli oglądać obrady na ekranach w specjalnej sali medialnej w pobliżu.

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com