Czesi zebrali fundusze na zakup 800 tys. sztuk amunicji dla Ukrainy

adam_gorka - needpix

Prezydent Czech Petr Pavel poinformował w czwartek, że udało się zebrać kwotę potrzebną na zakup 800 tys. sztuk amunicji artyleryjskiej dla Ukrainy. Pociski mają zostać kupione w krajach poza Unia Europejską.

Akcja zainicjowana przez Republikę Czeską obejmie jeszcze 18 państw. Amunicja powinna trafić na Ukrainę w najbliższych tygodniach, powiedział prezydent Petr Pavel. Poinformował, że teraz czeska strona będzie informować partnerów o kolejnych krokach.

Czeski prezydent nie chciał mówić o kwotach wpłaconych przez poszczególne kraje. Powiedział, że Norwegia zobowiązała się do pokrycia kwoty, której brakowało w czwartek.

„Teraz od umiejętności naszych firm i ministerstwa obrony będzie zależało przyspieszenie całego procesu”

– dodał Pavel.

Prezydent Pavel, który jest emerytowanym generałem i w przeszłości kierował Komitetem Wojskowym NATO, w lutym na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa stwierdził, że jest możliwość kupna około pół miliona pocisków kalibru 155 mm i 300 tys. pocisków kalibru 122 mm. Mogłyby one zostać dostarczone w ciągu kilku tygodni, jeśli zapewnione zostanie finansowanie. Nieoficjalnie mówiono, że pociski mają pochodzić z takich krajów, jak Korea Południowa, RPA i Turcja.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com