David Amess zamordowany, Wielka Brytania w żałobie po zabójstwie posła. „Słowa nie oddają grozy”

Fot. Alberto Pezzali / AP Photo

Wielka Brytania reaguje na śmierć brytyjskiego posła Davida Amessa, który został dziś zaatakowany przez nożownika. Po informacji o jego śmierci na Downing Street oraz przy budynku brytyjskiego parlamentu opuszczono flagi do połowy masztów. Polityka żegnają przedstawiciele brytyjskich władz.

Przedstawiciel Partii Konserwatywnej, zasiadający w Izbie Gmin David Amess został wielokrotnie ugodzony nożem podczas spotkania z wyborcami. Brytyjska policja przekazała, że mężczyzny nie udało się uratować. Polityk został zaatakowany w południe, w kościele metodystów Belfairs w mieście Leigh. Jak poinformowała brytyjska policja po około godzinie, zmarł na skutek ciężkich obrażeń.

Policja z Essex zatrzymała jedną osobę – to 25-letni mężczyzna. „Zostaliśmy wezwani do zgłoszenia o napaści nożem na Eastwood Rd North krótko po godzinie 12.05. Niedługo potem aresztowano mężczyznę. Nie szukamy nikogo innego” – czytamy w oświadczeniu służb. „Nieustannie apelujemy do wszystkich, którzy coś widzieli lub mają nagrania z kamer przemysłowych lub samochodowych, by zgłosili się do nas” – dodano. Na miejscu zbrodni zabezpieczono także nóż.

W reakcji na zabójstwo posła flagi przy siedzibie premiera Wielkiej Brytanii na Downing Street oraz przy budynku parlamentu zostały opuszczone do połowy masztu.

Przedstawiciele brytyjskich władz żegnają zamordowanego posła

Polityka w mediach społecznościowych żegnają posłowie, ministrowie, a także były premier Wielkiej Brytanii.

„To druzgocąca, przerażająca, a zarazem tragiczna wiadomość. David Amess był miłym i bardzo przyzwoitym człowiekiem. Był najbardziej zaangażowanym posłem, jakiego można sobie wyobrazić. Słowa nie oddają grozy tego, co się dzisiaj wydarzyło” – napisał David Cameron.

Z kolei wiceszef brytyjskiego rządu i minister sprawiedliwości Dominic Raab przyznał, że jest „załamany” informacją o śmierci Amessa. „Świetny, zdroworozsądkowy polityk. Działacz o wielkim sercu i ogromnej hojności ducha, także w stosunku do tych, z którymi się nie zgadzał” – napisał na Twitterze. 

„Spoczywaj w pokoju, Davidzie” – napisał brytyjski minister edukacji Nadhim Zahawi. „Byłeś adwokatem zwierząt i mieszkańców okręgu wyborczego Southend West. Wiele osób będzie za tobą tęsknić” – dodał polityk.

Lider Partii Konserwatywnej, do której należał poseł, podkreślił, że takie „pełne gniewu i agresji zachowanie nie może być dłużej tolerowane w polityce, ani w żadnej innej dziedzinie życia”.

To drugie głośne zabójstwo w Wielkiej Brytanii w ciągu ostatnich lat – w czerwcu 2016 roku zmarła parlamentarzystka Jo Cox, która została postrzelona i dźgnięta nożem w okolicy swojego biura w Birstall niedaleko Leeds. Z informacji przekazywanych przez brytyjskie media wynika, że Amess bardzo przeżył zabójstwo Cox. W książce, którą napisał w zeszłym roku, przyznał, że morderstwo Cox było „całkowicie nieoczekiwane” i że wydarzenie to zmieniło sposób, w jaki posłowie wchodzą w interakcje ze swoimi wyborcami.

David Amess – kim był brytyjski polityk?

David Amess miał 69 lat. Był posłem do Izby Gmin z ramienia Partii Konserwatywnej od 1983 roku. Od 1997 r. był posłem reprezentującym Southend West. Przed referendum w 2016 roku poparł brexit. Był zagorzałym konserwatystą. Prywatnie był katolikiem. Stanowczo sprzeciwiał się aborcji i popierał przywrócenia kary śmierci za najcięższe przestępstwa. Opowiadał się przeciwko promocji praw osób LGBT i legalizacji małżeństw homoseksualnych. 

Jednocześnie Amess znany był jako miłośnik zwierząt. Sprzeciwiał się tradycji polowania na lisy, doprowadzając do ustanowienia zakazu tej praktyki.

Źródło: https://wiadomosci.gazeta.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com