Francja potwierdza pełną solidarność z Polską

Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Prezydent Francji Emmanuel Macron podczas dwóch rozmów telefonicznych z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim ponownie zapewnił o swojej „pełnej solidarności z Polską” w kryzysie migracyjnym z Białorusią – poinformował Pałac Elizejski.

Macron „potwierdził również konieczność utrzymania przez Europę presji na Alaksandra Łukaszenkę”, aby „położyć kres tej instrumentalizacji (migrantów – red.) narażającej wielu ludzi na niebezpieczeństwo”.

Francuski prezydent „wzywa Europę do dalszej współpracy z krajami pochodzenia (migrantów) i krajami tranzytowymi oraz liniami lotniczymi w celu zakończenia tych ruchów i umożliwienia readmisji osób, które nie kwalifikują się do otrzymania azylu” – dodano w komunikacie.

Ponadto Macron „potwierdził pilną potrzebę udzielenia niezbędnej pomocy humanitarnej osobom zablokowanym na granicy” przy zaangażowaniu Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców i Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji, o czym mówił w czwartek z jej dyrektorem generalnym Antonio Vitorino.

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch poinformował, że Andrzej Duda rozmawiał z Macronem o sytuacji na wschodniej granicy UE oraz scenariuszach pomocy migrantom.

„Prezydent Duda podziękował za poparcie dla Polski i zapowiedział, że Polska będzie twardo strzegła swojej (i unijnej) granicy”

– napisał prezydencki minister na Twitterze.

Ponadto „obaj przywódcy omówili różne scenariusze pomocy migrantom, których tysiące znajdują się po stronie Białorusi”. „Zapowiedzieli też dalsze konsultacje między Polską i Francją w sprawie wywołanego przez Łukaszenkę kryzysu” – napisał Kumoch. Jak podkreślił, „w tych chwilach solidarność państw UE jest kluczowa”.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com