Francuzi zdecydowali. Znamy wyniki exit poll

Pierwszą turę niedzielnych przedterminowych wyborów parlamentarnych we Francji wygrało Zjednoczenie Narodowe z wynikiem 34,2 proc. — wynika z danych exit poll pracowni Ifop Opinion dla stacji TF1. Na drugim miejscu znalazł się Nowy Front Ludowy, na który głos oddało 29,1 proc. wyborców. Na ostatnim stopniu podium uplasowała się partia Odrodzenie prezydenta Emmanuela Macrona z wynikiem 20 proc.

Na Republikanów głos oddało 10 proc. wyborców, a skrajna lewica zdobyła 1,3 proc. głosów, a prawicowa Rekonkwista Érica Zemmoura osiągnęła wynik na poziomie 0,6 proc. — wynika z sondażowych wyników wyborów.

Przywódczyni Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen oceniła, że „zdecydowała demokracja”. — Wyniki pokazały, że Francuzi chcą zamknięcia tej karty historii, zmiany tej pogardliwej władzy. Ten wynik jest dla nas zaszczytem, ale nie wszystko zostało jeszcze wygrane — oświadczyła po zwycięstwie.

Jeden z liderów Nowego Frontu Ludowego Jean-Luc Mélenchon stwierdził natomiast, że w druga tura będzie starciem między jego ugrupowaniem a właśnie Zjednoczeniem Narodowym. — Kraj musi wybrać, czy wybierze pogłębienie podziałów, czy budowanie wspólnego kraju — podkreślił.
Przedterminowe wybory we Francji. Emmanuel Macron rozwiązał parlament po porażce w wyborach europejskich

W niedzielę o godz. 20 zakończyło się głosowanie w pierwszej turze przedterminowych wyborów parlamentarnych we Francji. W mniejszych miastach lokale wyborcze zamknięte zostały o godz. 18 lub 19.

To pierwsze we Francji przedterminowe wybory od 1997 r. Emmanuel Macron ogłosił je, rozwiązując dotychczasowy parlament, gdy prawica zdecydowanie wygrała 9 czerwca francuskie wybory do Parlamentu Europejskiego.

Są dane o frekwencji. Druga tura przewidziana jest na 7 lipca

Frekwencja w niedzielnej pierwszej turze przedterminowych wyborów parlamentarnych we Francji wyniosła 59,3 proc. o godz. 17 — poinformowało MSW w Paryżu. W 2022 r. do godz. 17 głosowało 39,4 proc. wyborców.

Wybory odbywają się w 577 okręgach wyborczych według ordynacji większościowej. W pierwszej turze ci kandydaci, którzy otrzymają 50 proc. głosów przy frekwencji nie mniejszej niż 25 proc. wyborców w okręgu, automatycznie zwyciężają. Zwykle tak się nie zdarza i dlatego w większości okręgów nastąpi druga tura, wyznaczona na 7 lipca. Przechodzą wszyscy kandydaci, na których głosowało ponad 12,5 proc. uprawnionych do głosowania. Ostatecznie wygrywa ten, który zdobędzie najwięcej głosów.

Onet.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com