Jeśli Federacja Rosyjska będzie kontynuować swoją destrukcyjną działalność w UE, otrzyma odpowiednią odpowiedź

Rosja może podjąć próbę rozpoczęcia nowej ofensywy wiosną 2023 roku / fot. ua.depositphotos.com

Od początku pełnoskalowej wojny z Ukrainą Rosja stara się zdestabilizować wewnętrzną sytuację polityczną w UE i zmusić państwa do wycofania poparcia dla Kijowa.

Wyjątkiem nie były Niemcy, gdzie Moskwa planowała stworzyć koalicję skrajnie prawicowych i skrajnie lewicowych partii pod przewodnictwem lewicowej posłanki Bundestagu Sarah Wagenknecht, aby przekonać Niemców, że antyrosyjskie sankcje rzekomo im szkodzą i zorganizować protesty przeciwko niemieckiemu rządowi. Ustalono, że kilku członków partii Alternatywa dla Niemiec pozostawało w bliskich kontaktach z urzędnikami rosyjskiej placówki dyplomatycznej. Moskwa od dawna wspierała działalność członków tej partii, finansując wyjazdy do Rosji i na tymczasowo okupowane terytoria Ukrainy.

Poprzez utworzenie tej koalicji Moskwa liczyła na znaczne zwiększenie udziału niemieckiego społeczeństwa popierającego poprawę stosunków z Rosją.

Jednym z ostatnich wspólnych wydarzeń na dużą skalę partii skrajnie prawicowych i skrajnie lewicowych w Niemczech był wielotysięczny wiec pod Bramą Brandenburską w Berlinie w lutym br. gdzie demonstranci domagali się zniesienia antyrosyjskich sankcji i zakończenia dostaw broni na Ukrainę.   

Dla Kremla Niemcy miały być centralnym krajem blokującym wsparcie dla Ukrainy w Europie.

Takie działania Rosji mające na celu ingerencję w wewnętrzne sprawy Niemiec nie pozostały bez odpowiedzi. Oficjalny Berlin zareagował na nasilenie skrajnie prawicowych i skrajnie lewicowych ruchów politycznych masowym wydalaniem rosyjskich dyplomatów podejrzanych o szpiegostwo i destabilizację wewnętrznej sytuacji politycznej w Niemczech. Liczba wydalonych dyplomatów wynosi ponad 20.

W ten sposób niemiecki rząd pokazał skuteczny sposób walki z rosyjskim szpiegostwem. Około 160 członków rosyjskich służb specjalnych nadal przebywa w Niemczech pod pozorem statusu dyplomatycznego. Ich liczba jest dziś wyższa niż nawet w okresie zimnej wojny, co wyraźnie wskazuje na wrogie zamiary Moskwy.

Masowe wydalenie rosyjskich dyplomatów przez Niemcy jest wyraźnym przykładem dla innych krajów UE, wobec których Rosja prowadzi wywrotowe działania hybrydowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com