Joe Biden wymownie o relacjach z Polską. „Stosunki mają kluczowe znaczenie dla dwóch narodów”

Fot. Evan Vucci / AP Photo

„Dziękujemy za waszą współpracę i pomoc” – między innymi te słowa Joe Biden wybrał jako podsumowanie wizyty w Polsce. W sobotę opublikował krótkie nagranie w mediach społecznościowych.

„Stosunki między Stanami Zjednoczonymi a Polską mają kluczowe znaczenie dla naszych dwóch narodów, zwłaszcza w tym globalnym punkcie zwrotnym” – napisał w sobotę na Twitterze prezydent Stanów Zjednoczonych na swoim oficjalnym koncie.

Do wpisu prezydent USA załączył krótkie nagranie podsumowujące jego wizytę w Warszawie. Widzimy między innymi powitanie przed Pałacem Prezydenckim, rozmowy delegacji Stanów Zjednoczonych i Polski oraz fragmenty ze spotkań z prezydentem Andrzejem Dudą i uczestnikami obrad Bukaresztańskiej Dziewiątki oraz sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

W tym tygodniu prezydent Stanów Zjednoczonych wygłosił w Arkadach Kubickiego w Warszawie przemówienie skierowane do Polaków i wszystkich sojuszników walczącej z Rosją Ukrainy.

Będziemy bronić suwerenności narodów i demokracji. Nie powinno być żadnych wątpliwości – nasze wsparcie dla Ukrainy nie będzie zachwiane, a zobowiązania NATO to święta przysięga obrony każdej piędzi ziemi krajów sojuszu

– mówił Joe Biden. Dzień wcześniej amerykański przywódca złożył zaskakującą, kilkugodzinną wizytę w Kijowie.

Prezydent USA wyklucza na razie przekazanie F-16 Ukrainie

Prezydent Stanów Zjednoczonych wykluczył na razie przekazanie Ukrainie myśliwców F-16. Zaznaczył jednocześnie, że trudno w tej chwili określić jakiego rodzaju broni będzie potrzebowała Ukraina w przyszłości. 

W wywiadzie dla stacji ABC News Joe Biden wskazał, że obecnie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski otrzymuje wszelkie potrzebne mu wsparcie. „Potrzebuje czołgów, potrzebuje artylerii, potrzebuje broni przeciwlotniczej. Potrzebuje tego teraz i to mu wysyłamy, aby mógł uczynić postępy wiosną i latem” – mówił Joe Biden.

Prezydent USA stanowczo powtórzył deklarację, że Stany Zjednoczone będą wspierały Ukrainę „jak długo będzie trzeba” w walce z Rosją. Przypomniał również, że wartość przekazanej do tej pory pomocy militarnej liczona jest w miliardach dolarów.

Biden mówił też o tym, że na razie nie ma żadnych przesłanek, które mogłyby wskazywać na przygotowania Chin do przekazywania broni Rosji. Jednocześnie zaznaczył, że takie działania Pekinu „spotkają się z reakcją” amerykańskiej administracji. Joe Biden określił chiński plan pokojowy dla Ukrainy jako korzystny jedynie dla Rosji.

Pomysł, by to Chiny negocjowały zakończenie tej niesprawiedliwej dla Ukrainy wojny, jest całkowicie nieracjonalny

– powiedział amerykański przywódca. Zapytany o zestrzelenie chińskiego balonu szpiegowskiego nad USA, amerykański prezydent powiedział, że istnieje możliwość, że prezydent Chin Xi Jinping nie wiedział o balonie oraz o tym, że wleciał on w amerykańską przestrzeń powietrzną.

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com