Kanada. Ewakuacja z powodu pożarów. Służby: Przestańcie latać dronami tam, gdzie walczymy z ogniem

Darryl Dyck / AP / AP

W kanadyjskiej prowincji Kolumbia Brytyjska trwa ewakuacja 35 tysięcy osób. Władze podały, że nad miejscami pożarów zaobserwowano drony i zaapelowały, by nie latać nimi w te obszary – uniemożliwiają bowiem samolotom i śmigłowcom prowadzenie akcji ratunkowej.

Rząd prowincji zarządził ewakuację mieszkańców miasta Kelowna, a kolejnym 36 tysiącom nakazały gotowość do opuszczenia domów z powodu pożaru, trawiącego okoliczne lasy. Miasto liczy około 150 tysięcy mieszkańców i już zmaga się z gęstym dymem, przyniesionym przez wiatr.

Kanadyjska policja poinformowała, że w obszarach objętych pożarami zaobserwowano liczne drony. Kierowanie ich w te okolice uniemożliwia prowadzenie śmigłowcom i samolotom gaśniczym akcji ratunkowej. – Potrzebujemy tej przestrzeni. Latanie dronami w sytuacjach nadzwyczajnych, kiedy gasimy pożary, jest nielegalne. Trzymajcie drony z dala od tych obszarów, żebyśmy mogli walczyć z ogniem – powiedziała nadinspektor Kara Triance. – Dron w okolicy uziemia śmigłowiec – dodała.

Największe pożary w historii Kanady

Rok 2023 jest rekordowy pod względem liczby pożarów w Kanadzie. Wystąpiło ich już pięć i pół tysiąca, płomienie zniszczyły prawie trzynaście i pół miliona hektarów lasów. W gaszenie ognia zaangażowały się siły zbrojne Kanady. Żołnierze dołączyli do innych służb, by pomóc w opanowaniu sytuacji. Pożary trwają już od wielu miesięcy. W czerwcu były tak duże, że dym dotarł za ocean, m.in. do Portugalii, Hiszpanii, Francji, Wielkiej Brytanii czy Włoch. 

Pożary są w większości powodowane przez przypadek przez ludzi. Ale sprzyja im susza, która jest kluczowym czynnikiem tak ogromnej skali zjawiska. Sytuację utrudnia dodatkowo wysoka temperatura – informuje Reuters za kanadyjskimi władzami. 

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com