Kolejny kraj chce szkolić ukraińskich pilotów na myśliwcach F-16

By Radafaz - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=712357

Norwegia rozważa różne możliwości, aby przyczynić się do edukacji i szkolenia ukraińskich pilotów myśliwców F-16 – poinformował norweski minister obrony Bjoern Arold Gram.

Jak podkreślił Gram w wydanym komunikacie, rząd Norwegii pozytywnie ocenił inicjatywę Stanów Zjednoczonych oraz kilku europejskich krajów, mającą na celu przygotowanie Ukraińców do obsługi samolotów F-16. „Wspólnie z sojusznikami i partnerami zastanawiamy się, w jaki sposób możemy przyczynić się do edukacji i szkoleń” – napisał w oświadczeniu szef norweskiego resortu obrony.

Wcześniej w środę o przyłączeniu się Norwegii do programu szkoleń poinformowany został parlament.

Gram zapewnił, że Norwegia, która przekazała Ukrainie zarówno broń, jak i uczestniczy w szkoleniach żołnierzy na terytorium swojego kraju oraz za granicą, będzie wspierać Ukraińców „tak długo, jak to będzie konieczne”.

Norwegia wciąż nie zdecydowała się na przekazanie Ukrainie samolotów F-16. W ubiegłym roku rząd w Oslo wycofał z użytkowania po 42 latach służby 32 myśliwce F-16, aby zastąpić je samolotami nowszej generacji. F-16 mają zostać sprzedane Rumunii, ale proces ten nie został zakończony i maszyny wciąż znajdują się w Norwegii.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com