Kolejny pomnik pamięci polskich żołnierzy zniszczony na Białorusi

Zdj. ilustracyjne/Shutterstock

Kolejny pomnik pamięci polskich żołnierzy został zniszczony na Białorusi. Jak informuje portal Związku Polaków na Białorusi Znadniemna.pl, we wsi Stryjewka koło Grodna zdewastowany został monument upamiętniający żołnierzy Armii Krajowej.

Chodzi o kamienny obelisk, upamiętniający żołnierzy VII  Uderzeniowego Batalionu Kadrowego Armii Krajowej dowodzonego przez Zbigniewa Czarnockiego „Czarnego”. 20 września 1943 roku ta jednostka stoczyła pod Stryjówką bój z żandarmerią niemiecką, tracąc 32 żołnierzy.

Pomnik na mogile żołnierzy AK postawiono w 1992 roku staraniami Światowego Związku Żołnierzy AK przy wsparciu Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Nazwiska większości poległych widniały na wmurowanej w obelisk tablicy. „Fakt zbiorowego  pochówku nie zatrzymał wandali w pagonach z grodzieńskiego KGB, którzy kazali Aleksandrowi  Szyszko, przewodniczącemu kołchozu „Jeziory”, na którego terenie znajduje się zbiorowy grób  żołnierski, zniszczyć upamiętnienie tak, żeby nie pozostało po nim śladu” – czytamy na portalu Związku Polaków na Białorusi.

Na miejsce przyjechał konsul generalny RP w Grodnie Andrzej Raczkowski.

Do zniszczeń dochodziło już wcześniej

W okolicach Grodna to już kolejny przypadek zniszczenia pomnika poświęconego Armii Krajowej.

Na początku lipca w Mikuliszkach w obwodzie grodzieńskim na Białorusi zrównana z ziemią została kwatera żołnierzy AK, poległych w 1944 r. Nie pozostał żaden z 22 krzyży postawionych w tym miejscu pamięci. W związku z tym zdarzeniem do MSZ wezwany został chargé d’affaires Białorusi, któremu przekazano ostry protest w związku ze zniszczeniem cmentarza.

8 lipca w wiosce Kaczycze w obwodzie grodzieńskim zniszczone zostało jeszcze jedno miejsce pochówku żołnierzy Armii Krajowej. W informacji opublikowanej wtedy na Telegramie Biełsat udostępnił zdjęcia z miejsca, gdzie znajdował się grób.

„W styczniu 1945 r. w tej okolicy odbyła się bitwa pod Rowinami pomiędzy Armią Krajową i wojskami wewnętrznymi NKWD. Zginęło 89 osób. Zostali pochowani właśnie pod Kaczyczami” – podano w wiadomości.

Według informacji Biełsatu w październiku 2021 r. na miejscu pochówku doszło do aktu wandalizmu.

Źródło

About Post Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com