Korea Płn. wystrzeliła satelitę szpiegowskiego. Szef NATO reaguje

fot. Zbyszek Kaczmarek - Gazeta Polska

– Stanowi to poważne zagrożenie dal bezpieczeństwa regionalnego i międzynarodowego – w taki sposób sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg skomentował wystrzelenie przez Koreę Północną pierwszego satelity szpiegowskiego. Zaznaczył, że ten ruch narusza „wiele rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ”.

„Zdecydowanie potępiam wystrzelenie przez Koreańską Republikę Ludowo-Demokratyczną satelity wojskowego z wykorzystaniem technologii rakiet balistycznych, co stanowi naruszenie wielu rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ. Podnosi to napięcie i stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa regionalnego i międzynarodowego” – czytamy w opublikowanym oświadczeniu.

Korea Północna musi zaprzestać swojego awanturniczego zachowania, porzucić swój program nuklearny i balistyczny oraz w dobrej wierze zaangażować się w dyplomację. NATO solidaryzuje się z naszymi partnerami w regionie: Republiką Korei, Japonią, Australią i Nową Zelandią”

– zadeklarował Stoltenberg.

Satelita szpiegowski Korei Płn.

Państwowa północnokoreańska agencja prasowa KCNA poinformowała we wtorek, że Korea Północna z powodzeniem umieściła na orbicie swojego pierwszego satelitę szpiegowskiego.

Start rakiety, która wyniosła satelitę, obserwował przywódca KRLD Kim Dzong Un – przekazała KCNA, dodając, że kraj zamierza w przyszłości umieścić na orbicie kolejne satelity.

Poprzednie dwie próby dokonania tego przez Koreę Północną, w maju i sierpniu, zakończyły się niepowodzeniem.

Władze Stanów Zjednoczonych potępiły wystrzelenie przez Koreę Północną rakiety kosmicznej, która korzysta z technologii balistycznej.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com