Łukaszenka gra z Putinem do jednej bramki. Zgodził się dostarczyć „zmobilizowanych żołnierzy”

By Kremlin.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=104141921

„Łukaszenka przygotowuje się do wojny na pełną skalę. Zachód musi wydać ultimatum” – napisał na Twitterze były ambasador Białorusi w Polsce Paweł Łatuszka. Młodzi mężczyźni z Białorusi zaczęli, podobnie jak Rosjanie, otrzymywać wezwania do wojska.

Prezydent Rosji Władimir Putin wydał 21 września dekret o częściowej mobilizacji na wojnę z Ukrainą oraz zagroził „użyciem wszelkich środków”, by bronić Rosji przed rzekomym zagrożeniem z Zachodu. Według oficjalnych przekazów Kremla pod broń ma zostać wezwanych około 300 tys. rezerwistów, lecz w ocenie niezależnego portalu Meduza mobilizacja może objąć nawet 1,2 mln mężczyzn, głównie spoza dużych miast.

Po ogłoszeniu mobilizacji dziesiątki tysięcy Rosjan próbują uniknąć powołania do wojska i wyjechać z kraju. Osoby uciekające przed służbą w armii starają się przedostać m.in. do Finlandii, Kazachstanu, Mongolii i Gruzji.

Jak się okazało, wezwania do wojska zaczęli także otrzymywać Białorusini. To dowód na to, że Alaksandr Łukaszenka w napaści na Ukrainę gra ze zbrodniarzem Putinem do jednej bramki. 

– Łukaszenka zgodził się na rozmieszczenie 120 tys. żołnierzy rosyjskich w okresie listopad-luty. Białoruś zobowiązuje się dodatkowo dostarczyć 100 tys. zmobilizowanych żołnierzy. Łukaszenka przygotowuje się do wojny na pełną skalę. Zachód musi wydać ultimatum – napisał na Twitterze Paweł Łatuszka, były ambasador Białorusi w Polsce. 

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com