Łukaszenka pospieszył z gratulacjami dla Polaków. Wspomniał też o wyniku wyborów

AP / AP

Nieuznawany przez społeczność międzynarodową białoruski prezydent Alaksandr Łukaszenka skierował do Polaków gratulacje z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Dyktator stwierdził przy tym m.in., że najlepszą gwarancją bezpieczeństwa dla Polski jest „położenie kresu nieuzasadnionej militaryzacji kraju”.

„W imieniu narodu białoruskiego i swoim własnym głowa państwa Alaksandr Łukaszenka złożył narodowi polskiemu gratulacje z okazji Narodowego Dnia Niepodległości” – przekazała w sobotę w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej kancelaria samozwańczego białoruskiego przywódcy.

Łukaszenka stwierdził w swoich gratulacjach, że „naszą wspólną przeszłością jest wielowiekowe wspólne dziedzictwo chrześcijańskie i kulturowe, szerokie i przyjacielskie kontakty między mieszkańcami obu krajów”. „A przyszłość możemy budować jedynie poprzez zwracanie uwagi na wydarzenia historyczne i wzmacnianie więzi opartych na zasadach partnerstwa i zaufania” – dodał.

Alaksandr Łukaszenka o wyborach parlamentarnych w Polsce

Polityk zaznaczył, że Białorusini szanują wybór dokonany w październiku przez polskich obywateli. „[Ów wybór – red.] wyraźnie dał wyraz chęci zaprzestania bezsensownego poszukiwania wewnętrznych różnic i zewnętrznych zagrożeń. Mam nadzieję, że w Warszawie wysłuchają głosu swoich obywateli wzywających do życia w pokoju i zgodzie z przedstawicielami wszystkich narodów i religii oraz rozważą wyciągnięcie przyjaznej ręki do współpracy z Białorusią” – czytamy.

Jak przekazała białoruska kancelaria, Łukaszenka ocenił też, że „najlepszą gwarancją bezpieczeństwa dziś dla Polski jest przyjazne sąsiedztwo, położenie kresu nieuzasadnionej militaryzacji kraju i wyścigowi zbrojeń”. „Tylko razem, krok po kroku, będziemy mogli przyczynić się do przezwyciężenia konfrontacji w naszym regionie. Strona białoruska jest na to gotowa” – podsumował. Dyktator życzył też „bezchmurnego nieba i wiary w jutro”.

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com