Minister obrony Ukrainy odwołany. Prezydent Zełenski zdymisjonował Reznikowa

Fot. Oficjalna strona prezydenta Ukrainy/commons.wikimedia.org (CC BY-SA 4.0 ; https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.pl)

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwołał ministra obrony Ołeksija Reznikowa. Jego miejsce ma zająć Rustem Umerow, szef Funduszu Mienia Państwowego Ukrainy.

Potwierdziły się doniesienia przekazane m.in. przez ukraińskiego parlamentarzystę Jarosława Żelezniaka. Polityk przekazał pod koniec sierpnia, że do odwołania Reznikowa może dojść w pierwszym tygodniu września. 

Ukraina. Minister obrony Ołeksij Reznikow odwołany 

Informację tę przekazał m.in. na portalu X Jason Smart, korespondent Kyiv Post. „Zełenski zwalnia ministra obrony. Nowy minister zostanie przedstawiony parlamentowi w tym tygodniu” – napisał dziennikarz.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekazał, że następcą Reznikowa będzie Rustem Umerow, szef Funduszu Mienia Państwowego Ukrainy.

Zdecydowałem się zastąpić ministra obrony Ukrainy. Ołeksij Reznikow pełnił funkcję przez ponad 550 dni wojny na pełną skalę. Uważam, że ministerstwo potrzebuje nowego podejścia i innych formatów interakcji zarówno z wojskiem, jak i społeczeństwem. Na czele ministerstwa powinien teraz stanąć Rustem Umerow. Rada Najwyższa Ukrainy dobrze zna tę osobę, a Umerow nie potrzebuje dodatkowych przedstawień. Oczekuję, że parlament poprze tego kandydata

– przekazał w niedzielę Zełenski.

Nieoficjalnie: Reznikow zostanie ukraińskim ambasadorem w Wielkiej Brytanii

Doniesienia o odwołaniu Reznikowa pojawiły się już w sierpniu. Przypomnijmy, deputowany partii Głos Jarosław Żelezniak przekazał pod koniec sierpnia, że minister obrony ma odejść z funkcji i zostać ukraińskim ambasadorem w Wielkiej Brytanii.

Według moich informacji Reznikow opuści stanowisko ministra obrony narodowej, a później uda się jako ambasador do Wielkiej Brytanii, jeśli do tego czasu nie będzie już głośnych skandalów. Pogłoski o tym, że z agrémentem [wstępna zgoda państwa na przyjęcie danej osoby na stanowiska szefa misji dyplomatycznej – red.] dzieje się coś złego, nie potwierdziły się

– napisał na platformie Telegram ukraiński parlamentarzysta. 

Żelezniak przekazał wówczas, że następcą Reznikowa ma być Rustem Umerow. „Niedawno minął rok jego urzędowania. I uwaga, rok bez skandalu i z rekordowym wynikiem Funduszu” – zaznaczył parlamentarzysta. Ołeksij Reznikow objął urząd ministra obrony na początku listopada 2021 roku.

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com