Najeźdźcy uprowadzili prawie 50 sierot z Chersoniu: bolesna historia zbrodni Federacji Rosyjskiej i bohaterstwa Ukraińców

Rankiem 21 października 2022 roku 48 dzieci z sierocińca w Chersoniu, które nie miały nawet pięciu lat, zostało porwanych przez pracowników rosyjskiej FSB. Ubrali dzieci, napisali ich imiona na kurtkach i wywieźli na tymczasowo okupowany Krym. Część dzieci została pozostawiona przez najeźdźców w sierocińcu w Symferopolu „Elka”, los reszty jest nieznany – pisze o tym OBOZREVATEL, powołując się na CNN.

Uprowadzaniem ukraińskich dzieci kierował rosyjski poseł z partii Putina Jedna Rosja Igor Kastiukiewicz, który przyznał się do zbrodni przed kamerą.

„Kiedy w lutym ubiegłego roku wybuchła wojna i zajęcie Chersoniu przez wojska rosyjskie stało się nieuchronne, pracownicy miejscowego sierocińca wpadli na plan. Wszystkie dzieci, w większości poniżej 5 roku życia, zostały przewiezione na Golgotę Kościół po drugiej stronie miasta, gdzie w piwnicy ukryli dzieci przed Rosjanami. Ale potem zniknęło 48 dzieci, które mieszkały w kościele – zostały porwane przez rosyjskich urzędników podczas wielomiesięcznej okupacji miasta” – pisze CNN, według Eleny, pracownicy sierocińca.

Victor, 74-letni dozorca kościoła, potwierdził tę historię amerykańskiej publikacji.

„Tak, dzieci tu były. Ale po zajęciu tego miasta przez Rosjan zaczęły zadawać pytania. Kilka tygodni później do kościoła przyszli agenci rosyjskiej FSB i zażądali, aby nauczyciele zabrali dzieci z powrotem do sierocińca” – powiedział Wiktor.

W tym czasie Elena zdała sobie sprawę, że Rosjanie chcą zabrać dzieci. A w październiku rosyjscy urzędnicy powiedzieli sierocińcowi, że przyjadą po dzieci.

„Ciągle mówili:” To są nasze dzieci. „Ostrzegali nas, żebyśmy zabrali nasze ubrania. Wieczorem zadzwonili i powiedzieli, że musimy przygotować dzieci na następny poranek. Autobusy przyjechały o ósmej” – powiedziała Elena.

Należy zauważyć, że Rosjanie nie ukrywali swoich działań. Co więcej, szeroko rozreklamowali ten ruch i wykorzystali go do celów propagandowych. CNN sugeruje, że incydent mógłby zostać wykorzystany jako dowód w procesie o zbrodnie wojenne.

Elena powiedziała gazecie, że pielęgniarki napisały imiona dzieci na kurtkach lub na rękach – tak, że przynajmniej były nazywane prawdziwymi imionami, gdziekolwiek się znajdowały. Organizatorzy poinformowali, że zabierają dzieci na okupowany Krym. Ich dalsze losy nie są znane.

Ukraińscy śledczy poinformowali, że sieroty wywiezione z terenów okupowanych również trafiały do ​​Rosji, gdzie otrzymywały obywatelstwo i były przekazywane rosyjskim parom.

W publikacji udało się również ustalić, że Rosjanie nie zatrzymywali się w domach dziecka, ale przeczesywali cały Chersoniu w poszukiwaniu dzieci.

„Chersoński Obwodowy Szpital Dziecięcy był wielokrotnie odwiedzany przez współpracowników i rosyjskich urzędników, którzy prosili o listę sierot do przyjęcia. Personel szpitala ukrywał niektóre sieroty w piwnicy intensywnej terapii i fałszował dokumentację medyczną innych dzieci, wskazując na stany takie jak płyn w płucach „- powiedziała Olga Pilyarskaya, anestezjolog dziecięcy.

Pokazała CNN respirator podobny do tego, w którym umieścili zdrowe dziecko i włączyła światła, aby sprawiać wrażenie, że nie można go bezpiecznie przenieść. Wszyscy bali się, że zostaną zdemaskowani, ale w ten sposób udało im się uratować 15 dzieci – rosyjscy urzędnicy zabrali tylko troje.

Jedną z uratowanych sierot po wyzwoleniu Chersoniu przez wojska ukraińskie zabrała miejscowa pielęgniarka Tatiana Pavelko. Według niej rozpoczęła procedurę adopcyjną.

„Tatiana Pavelko, jej mąż i dziewczyna Kira mieszkają w parterowym domu w dzielnicy okrętowej na południowych obrzeżach Chersoniu. Przedmieścia są nieustannie ostrzeliwane przez Rosjan po drugiej stronie rzeki. Tatiana mówi, że ta straszna wojna przyniosła jej dar, który stał się sensem jej życia” – podsumowuje amerykańskie wydanie.

OBOZREVATEL informował wcześniej, że 17 marca Międzynarodowy Trybunał Karny ogłosił, że oskarżył kremlowskiego dyktatora Władimira Putina o zbrodnie wojenne i wydał nakaz jego aresztowania. Rosyjski dyktator jest oskarżony o organizowanie porwań ukraińskich dzieci.

1 thought on “Najeźdźcy uprowadzili prawie 50 sierot z Chersoniu: bolesna historia zbrodni Federacji Rosyjskiej i bohaterstwa Ukraińców

  1. Calkowita nieprawda. Nikt przymusowo nikogo do Rosii nie wywozil. Chodzi o dzieci, rodzice ktorych zgineli od ukrainskich benderowskich obstrzalow z gaubic. Bo tak nie widac dokat strzelasz. Odwrotnie dzieci byli wziete pod opieke i uratowany od smierci.
    Jak tak mozna w mediach przeinaczac prawde?????

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com