Napięcie na linii Ukraina-Izrael. Padły oskarżenia o „poniżanie obywateli” i poważna groźba

Amir Cohen / AP

Ukraiński ambasador w Izraelu Jewhen Kornijczuk zagroził, że Ukraina zamknie granice dla izraelskich pielgrzymów. To odpowiedź na deportacje Ukraińców, których dokonują – według Kijowa – izraelskie władze.

Jewhen Kornijczuk przekazał w oświadczeniu, które cytuje „Times of Israel”, że „ukraiński rząd nie będzie tolerował poniżania własnych obywateli podczas wjazdu do Izraela”. „Zawiesimy nasze dwustronne umowy o zniesieniu wiz” – stwierdził. Podkreślił, że taka możliwość „jest na stole rządu”. Dyplomata przywołał przy tym artykuł 7. porozumienia ukraińsko-izraelskiego. „To nie do pomyślenia, że mamy robić wszystko, aby gościć dziesiątki tysięcy Izraelczyków w Humaniu, co wiąże się z ryzykiem dotyczącym bezpieczeństwa i ogromnym wysiłkiem logistycznym, podczas gdy izraelski rząd dokonuje nadużyć wobec naszych obywateli, którzy przyjeżdżają do Izraela w ramach traktatu między obydwoma krajami” – czytamy w oświadczeniu Kornijczuka. Humań, miasto w obwodzie czerkaskim, jest we wrześniu celem pielgrzymek tysięcy Żydów w związku z obchodami święta Rosz ha-Szana (żydowski Nowy Rok). 

Spór Ukrainy z Izraelem. Oskarżenia o „poniżanie obywateli” i poważna groźba

Kornijczukowi odpowiedział izraelski minister spraw wewnętrznych i zdrowia Moshe Arbel. Szef resortu przekonuje, że polityka migracyjna Izraela „jest otwarta na wszystkich turystów z całego świata”. Dodał, że w przypadku podejrzenia, iż wiza turystyczna może zostać wykorzystana niezgodne z prawem (np. w celu osiedlenia się lub pracy), sprawą zajmuje się urząd ds. imigracji. 

Izraelskie media zwracają uwagę, że Kornijczuk wystosował oświadczenie po sobotnim briefingu Wołodymyra Zełenskiego. – Wysłuchałem raportu Straży Granicznej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Wywiadu na temat traktowania naszych obywateli – imigrantów – przebywających w różnych krajach, a także na temat reżimów wizowych; rzeczy, z którymi faktycznie mierzą się obywatele Ukrainy w kwestii wiz. Menedżerom odpowiedzialnym za te kwestie powierzono odpowiednie zadania. Prawa obywateli Ukrainy muszą być zagwarantowane – powiedział prezydent Ukrainy. 

Według danych ambasady Ukrainy w pierwszej połowie 2023 roku Izrael deportował 2037 Ukraińców. W całym 2022 roku ta liczba wyniosła 2705. Według Kornijczuka izraelskie władze deportują 10 procent turystów z Ukrainy.  

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com