„Nasze kraje udowadniają, że są przyjaciółmi Ukrainy”. Witek wygłosiła przemówienie w cypryjskim parlamencie

twitter.com/KancelariaSejmu

– Dziękuję za Państwa postawę w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę. To w tej sali, już kilka godzin po rozpoczęciu inwazji, jednomyślnie została przyjęta rezolucja potępiająca ten atak wyrażająca poparcie dla integralności terytorialnej Ukrainy w uznanych międzynarodowo granicach. Oba nasze kraje od 450 dni udowadniają, że są prawdziwymi przyjaciółmi Ukrainy – powiedziała w cypryjskim parlamencie Elżbieta Witek, marszałek Sejmu RP.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek na zakończenie swojej trzydniowej wizyty na Cyprze udała się do cypryjskiego parlamentu, gdzie wygłosiła pierwotnie nieprzewidziane w programie  przemówienie.

Witek wskazała w nim, że „Polska zawsze stała na straży prawa międzynarodowego i łamanie tego prawa musi spotkać się ze zdecydowaną reakcją społeczności międzynarodowej niezależnie od tego, czy ma to miejsce we wschodniej Europie, wschodniej części morza Śródziemnego czy gdzie indziej”.

„Dziękuję za Państwa postawę w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę. To w tej sali, już kilka godzin po rozpoczęciu inwazji, jednomyślnie została przyjęta rezolucja potępiająca ten atak wyrażająca poparcie dla integralności terytorialnej Ukrainy w uznanych międzynarodowo granicach. Stare przysłowie mówi, że prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. Oba nasze kraje od 450 dni udowadniają, że są prawdziwymi przyjaciółmi Ukrainy. Wszyscy ponosimy koszty tej wojny, ale takie wartości jak solidarność i wolność nie mają ceny i doskonale o tym wiemy”

– oznajmiła marszałek Sejmu.

Elżbieta Witek podkreśliła, że od początku swojej kadencji na stanowisku marszałka Sejmu stara się „rozwijać dyplomację parlamentarną i budować zaangażowanie parlamentów w kluczowych kwestiach, ponieważ parlamenty są nieodłączną częścią polityki, tworzą prawo, są również reprezentantami społeczeństw w imieniu których mają prawo i obowiązek się wypowiadać”. 

„Dysponują swobodną przestrzenią do wyrażania stanowiska dużo bardziej dobitnie niż związane dyplomatycznymi ramami rządy. Stad wszelkie okazje do tego, by ich głos wybrzmiał w sprawach międzynarodowych, mają wartość szczególną, zwłaszcza w obliczu wojny”

– dodała.

Witek przypomniała też, że polski Sejm przyjął „11 uchwał, które wyrażają nasze stanowisko wobec wojny”. Wskazała, iż cieszy się ze współpracy parlamentów Polski i Cypry na rzecz Ukrainy, którą widać „w kontaktach dwustronnych jak i w angażowaniu się w wielostronne formaty współpracy”.

„Jedną z inicjatyw był szczyt parlamentarny Międzynarodowej Platformy Krymskiej w październiku 2022 w Zagrzebiu. Był to prawdziwy wyraz poparcia integralności terytorialnej Ukrainy i wielkie święto parlamentaryzmu”

– mówiła.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com