Nie milkną echa wywiadu Carlsona. Rachoń w GB News: Putin wykrzywia historię, by usprawiedliwić zbrodnie

kremlin.ru - CC BY 4.0

Władimir Putin za sprawą Tuckera Carlsona dostał przestrzeń do szerzenia kremlowskiej propagandy i dezinformacji, w tym kłamliwych narracji dotyczących Polski. Echa wywiadu amerykańskiego dziennikarza z rosyjskim satrapą nie milkną na całym świecie. – Putin często wykorzystuje swoją wykrzywioną wizję historii do usprawiedliwiania zbrodniczych działań m.in. na Ukrainie – mówił w GB News dziennikarz TV Republika Michał Rachoń.

Amerykański dziennikarz Tucker Carlson przybył do Moskwy, gdzie przeprowadził wywiad z prezydentem Rosji, zbrodniarzem wojennym Władimirem Putin. Wywiad odbił się głośnym echem w środowiskach medialnych i politycznych niemal na całym świecie. Carlson stworzył Putinowi dogodną przestrzeń do rozsiewania kremlowskiej propagandy. 

Putin przedstawił m.in. znaną w rosyjskiej dezinformacji narrację obwiniającą Polskę o wybuch II wojny światowej. 

Dyktator z Kremla oskarżał nasz kraj o historyczne podburzanie ludu ukraińskiego do walki o niepodległość, zarzucił Polsce współpracę z Adolfem Hitlerem przed 1939 r. i de facto zarzucił Polsce wszczęcie II wojny światowej, przekonując, że „Hitler nie miał wyboru”.

Dziennikarz TV Republika i „Gazety Polskiej”, Michał Rachoń, kłamliwą narrację Putina omawiał jako gość brytyjskiej stacji telewizyjnej GB News.

W swoim komentarzu wskazywał na to, że Putin często wykorzystuje swoją wykrzywioną wizję historii do usprawiedliwiania zbrodniczych działań m.in. na Ukrainie.

Rachoń podkreślił, że Putin wykorzystał daną mu przez Carlsona przestrzeń do szerzenia historycznych kłamstw i wybielania rosyjskiej odpowiedzialności za pakt Ribbentrop-Mołotow.

– Przedstawienie Rosji i siebie samego – prawdziwego agresora i przestępcę – jako gwaranta pokoju i obrońcy wartości jest strategicznym manewrem wycelowanym w zmianę relacji z Europą

– dodał dziennikarz.

Zdaniem Michała Rachonia, współautora „Resetu”, działania Rosji obejmują też wysiłki zmierzające do wyparcia USA ze spraw europejskich, realizujące postawiony dwie dekady temu cel utworzenia strefy wpływów Moskwy od Władywostoku po Lizbonę.

Rosyjski dysydent, szef stowarzyszenia Komitet-2024, Siergiej Antonow, zwrócił się do Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej z żądaniem pociągnięcia Putina do odpowiedzialności w związku ze słowami o „Polsce, która miała zmusić Hitlera do wywołania II wojny światowej”.

Zdaniem Antonowa, Putin dopuścił się „rehabilitacji nazizmu”.

Były polski premier, Mateusz Morawiecki, na Twitterze wskazał, że „w ciągu 2 godzin Władimir Putin zafałszował ponad 1000 lat historii, zanegował państwowość Ukrainy, zagroził państwom bałtyckim i wybielił wszystkie rosyjskie zbrodnie popełnione przez lata”.

– To jasny sygnał, że Putin się nie zatrzyma. Kraje wolnego świata powinny się zjednoczyć – dodał.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com