Niemcy. Zgromadzenie Federalne wybierze nowego prezydenta. Nie będzie zaskoczenia?

Fot. Michael Sohn / AP Photo

W niedzielę 13 lutego Zgromadzenie Federalne, składające się z przedstawicieli Bundestagu i poszczególnych krajów związkowych, dokona wyboru nowego prezydenta Niemiec. Frank-Walter Steinmeier może liczyć na reelekcję.

Niedzielne wybory prezydenckie w Niemczech raczej nie przyniosą zaskoczenia. Po piątkowym wystąpieniu Zielonych również kierownictwo SPD wezwało do głosowania na urzędującą głowę państwa. – Ta reelekcja oznacza kontynuację bardzo, bardzo dobrego urzędowania – powiedziała szefowa partii Saskia Esken przed posiedzeniem klubu poselskiego. Dodała, że kraj pilnie potrzebuje kontynuacji w obliczu licznych kryzysów.

Współprzewodniczący SPD Lars Klingbeil podkreślił, że oczekuje, iż polaryzacja w Niemczech nie zmniejszy się nawet po koronakryzysie. – Potrzebujemy jako prezydenta kogoś, kto potrafi budować mosty, łączyć ludzi, znaleźć również język, który trzyma kraj razem i go jednoczy – podkreślił Klingbeil. – Taką osobą jest Frank-Walter Steinmeier.

Frank-Walter Steinmeier nominowany przez koalicję i część opozycji

W niedzielę, 13 lutego, w Berlinie zbierze się Zgromadzenie Federalne, aby wybrać nowego prezydenta Niemiec. Reelekcja Steinmeiera jest w zasadzie pewna. Socjaldemokratę, który zawiesił swoją przynależność partyjną w momencie objęcia stanowiska prezydenta, popierają SPD, partia Zielonych i FDP, jak również opozycyjne partie chadeckie CDU i CSU. Razem partie mają znaczną większość w Zgromadzeniu.

Frank-Walter Steinmeier nie jest jedynym kandydatem na prezydenta. Jego przeciwnikiem z ramienia partii „Lewica” jest 65-letni lekarz Gerhard Trabert. Alternatywa dla Niemiec też wystawiła własnego kandydata, którym jest 57-letni ekonomista Max Otte, sam będący członkiem CDU. Wolni Wyborcy nominowali 41-letnią fizyczkę Stefanie Gebauer. Nikt jednak z tej trójki nie ma realnych szans na wybór. Na SPD, Zielonych, FDP oraz CDU/CSU przypada łącznie 1223 z 1472 członków Zgromadzenia Federalnego. AfD ma 151 delegatów, a Lewica 71. Wolni Wyborcy są reprezentowani przez 18 delegatów, a regionalna partia SSW reprezentująca mniejszość duńską w Niemczech, ma tylko dwóch reprezentantów. Poza tym w Zgromadzeniu Federalnym, w którym zasiada także wielu prominentów, są osoby bez przynależności partyjnej. 

Zgodnie z tradycją oprócz polityków w skład zgromadzenia wejdą m.in. ważne postaci życia społecznego, kulturalnego, sportowego i naukowego. W tym roku w gronie elektorów znajdą się m.in. była kanclerz Angela Merkel, astronauta Alexander Gerst, reprezentant Niemiec w piłce nożnej Leon Goretzka, współzałożycielka firmy BioNTech Oezlem Tuereci, czy też wirusolożka Sandra Ciesek i wirusolog Christian Drosten.

Wybory prezydenckie w Niemczech. Wybiera Zgromadzenie Federalne

Zgromadzenie Federalne jest największym organem parlamentarnym Niemiec. Jego jedynym zadaniem jest wybór co pięć lat głowy państwa. W skład Zgromadzenia wchodzą członkowie Bundestagu i taka sama liczba deputowanych, wysłanych przez 16 parlamentów krajów związkowych. Ponieważ Bundestag ma obecnie 736 członków, Zgromadzenie Federalne składa się z 1472 osób. To więcej niż kiedykolwiek wcześniej.

Ze względu na pandemię koronawirusa Zgromadzenie Federalne nie spotka się w tym roku w sali plenarnej budynku Reichstagu, ale w sąsiednim budynku – Domu Paula Loebego, w którym znajduje się wiele sal konferencyjnych i biur poselskich. Tam wyborcy będą rozmieszczeni na pięciu piętrach.

66-letni Steinmeier jest dopiero piątym prezydentem federalnym, który ubiega się o drugą kadencję. W piątek 11 lutego uczestniczył w posiedzeniu klubu poselskiego Zielonych. Liderki klubu Britta Hasselmann i Katharina Droege powiedziały po spotkaniu, że Steinmeier jest „bardzo dobrym szanowanym prezydentem”, dlatego zalecą Zielonym głosowanie na niego. W sobotę Steinmeier uczestniczył w posiedzeniu klubu poselskiego chadeków.

Steinmeier na drugim miejscu

Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez instytut badania opinii publicznej Civey, 37 procent Niemców uważa Richarda von Weizsaeckera za najlepszego prezydenta federalnego od 1979 r. Na drugim miejscu, z 14 procentami, plasuje się Frank-Walter Steinmeier.

Ubiegający się o reelekcję prezydent cieszy się największym uznaniem wśród młodszych i starszych osób. W grupie wiekowej 18-29 lat 23 procent uważa go za najlepszego prezydenta Niemiec, a w grupie powyżej 65. roku życia 18 procent.

Civey przeprowadził ankietę 10 i 11 lutego wśród 5033 dorosłych mieszkańców Niemiec.

Źródło: https://wiadomosci.gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com