Pałac prezydencki: upamiętniono ofiary Wielkiego Głodu w Ukrainie
Jak co roku okno Pałacu Prezydenckiego rozświetliła symboliczna świeca, która jest znakiem pamięci o ofiarach Wielkiego Głodu z lat 1932-1933 w Ukrainie – podała w sobotę Kancelaria Prezydenta. W Ukrainie tego dnia obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu i Represji Politycznych.
Wielki Głód (Hołodomor) to wywołana sztucznie przez Stalina w latach 1932-33 klęska głodu w Ukrainie. Szacuje się, że z głodu zmarło tam wtedy co najmniej 3,5 mln ludzi. – „Jak co roku okno Pałacu Prezydenckiego rozświetliła symboliczna świeca, która jest znakiem pamięci o ofiarach Wielkiego Głodu z lat 1932-1933 w Ukrainie” – przekazała w sobotę Kancelaria Prezydenta na platformie X (dawniej Twitter).
KPRP podkreśliła, że „wywołany przez władze Związku Sowieckiego ludobójczy głód pochłonął życie milionów niewinnych ofiar, stając się jedną z największych zbrodni systemu komunistycznego”. Wpis prezydenckiej kancelarii opatrzono hasztagiem #Holodomor
W tym roku przypada 90. rocznica Wielkiego Głodu w Ukrainie, którego kulminacja przypadła na lata 1932-1933. Ukraińcy określają Wielki Głód mianem Hołodomoru. W czasach komunizmu Ukrainę dotknęły trzy fale głodu: na początku lat 20., potem w latach 30. i w latach 1946-1947. Najtragiczniejszy w skutkach był Wielki Głód z lat 1932-1933, w którego najgorszym okresie umierało dziennie do 25 tys. ludzi.
Wielki Głód nastąpił w jednym z najżyźniejszych krajów Europy w czasie pokoju, gdy ZSRR eksportował ogromne ilości zboża. Na Ukrainie zboże, a następnie cała żywność, były konfiskowane przez władze.
W 1932 roku w ZSRR wprowadzono prawo o ochronie własności państwowej, które pozwalało na rozstrzelanie człowieka za zabranie jednego kłosa z należącego do kołchozu pola. Obowiązywał także dekret o całkowitej blokadzie wsi z powodu rzekomego sabotowania obowiązkowych dostaw zbóż. W ocenie historyków głód wywołano sztucznie, by złamać opór chłopstwa wobec kolektywizacji. Na Ukrainie opór ten był największy. Szacuje się, że w czasie Wielkiego Głodu na Ukrainie zmarło co najmniej 3,5 mln ludzi. Wśród ofiar byli też Polacy.
Polska uznała Wielki Głód na Ukrainie za ludobójstwo w 2006 roku. Dzień Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu obchodzony jest na Ukrainie co roku w ostatnią sobotę listopada.