Pentagon stanowczo: Patrioty przekazane Ukrainie nie będą z Polski

Żadna dodatkowa bateria systemu Patriot, która trafi na Ukrainę, nie zostanie przesunięta z Polski – powiedział rzecznik Pentagonu ppłk Charlie Dietz. We wtorek USA, Niemcy i Rumunia ogłosiły, że przekażą po jednej baterii Ukrainie, a Holandia pomoże w skompletowaniu czwartej.

„Żadne z Patriotów nie będą pochodzić z Polski. Nie ma żadnych zmian w strukturze sił w Polsce”

– powiedział rzecznik Pentagonu ppłk Charlie Dietz.

Odniósł się w ten sposób do wcześniejszych doniesień m.in. „New York Timesa”, jakoby administracja USA postanowiła przekazać Ukrainie system Patriot, który służył do ochrony amerykańskich żołnierzy w Polsce.

Jak wyjaśnił rzecznik, USA, Niemcy i Rumunia dostarczą własne baterie Patriotów, a Holandia „będzie współpracować z innymi krajami, by umożliwić wysłanie dodatkowej baterii”. Włochy natomiast obiecały przekazanie systemu SAMP/T.

W wydanym we wtorek wspólnym oświadczeniu państwa te zapowiedziały również przekazanie w najbliższych miesiącach „dziesiątków” systemów obrony powietrznej krótszego zasięgu, w tym m.in. NASAMS, IRIS-T i Gepard. Jest to największy dotąd pakiet wsparcia ochrony ukraińskiego nieba, który ma pomóc w powstrzymywaniu rosyjskiego bombardowania ukraińskiej infrastruktury i celów cywilnych.

Źródło: pap, niezalezna.pl

Foto: By 대한민국 국군 Republic of Korea Armed Forces – 2013. 10. 16 – CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=36996738 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com