Petr Pavel – co myśli o Rosji i wojnie na Ukrainie? Ten wywiad to kompendium o nowo wybranym prezydencie Czech

Chairman of the Joint Chiefs of Staff from Washington D.C, United States, CC BY 2.0 , via Wikimedia Commons

Odwetowy sposób myślenia Rosji wykracza daleko poza prezydenta Władimira Putina i jest akceptowany przez wielu rosyjskich obywateli – to słowa nowo wybranego prezydenta Czech Petra Pavla z października ub.r. Bezkompromisowe podejście byłego wojskowego do konfliktu na Ukrainie zostało potraktowane – szczególnie w Warszawie – za dobrą monetę w obliczu głębszego zaangażowania się Czech w proukraińską koalicję Zachodu. Przypominamy ważny wywiad Pavla z ubiegłego roku.

W sobotę Czeska Agencja Informacyjna (CzTK), po przeliczeniu głosów ze 100 proc. obwodowych komisji wyborczych, podała, że nowym czeskim prezydentem został Petr Pavel. Na byłego wysokiej rangi dowódcę czeskiej armii i szefa Komitetu Wojskowego NATO padło 58,32 proc. głosów. Na Babisza głosowało 41,67 proc. Pavel dostał prawie milion głosów więcej, niż jego konkurent. Frekwencja wyniosła 70,25 proc.

To ważna wiadomość w kontekście trwającej wojny na Ukrainie. Po ogłoszeniu wyników, środowiska eksperckie zgodnie przyznały, że polityka zagraniczna prezydenta Czech Petra Pavla będzie jednoznacznie proatlantycka oraz prounijna – to m.in. ocena analityka Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Łukasza Ogrodnika.

Wojna na Ukrainie – optyka nowego prezydenta Czech

Szereg komunikatów ze strony polskich rządzących pokazał, że Warszawa odetchnęła z ulgą po ogłoszeniu wyników. Proukraińska koalicja Zachodu – na czele której m.in. stoi Polska – widzi obecnie możliwość większego zaangażowania Czech w sprawę ukraińską.

Prognostykiem takiego zwrotu przez Czechy może być wywiad, jakiego Petr Pavel udzielił portalowi Politico w październiku ubiegłego roku. Przypominamy i tłumaczymy najistotniejsze fragmenty rozmowy Williama Nattrassa pt. „Rosyjski rewanżyzm sięga głębiej niż Putin”.

#1 – Słowo autora

„Co najbardziej wymowne, (Petr Pavel) uważa, że odwetowy sposób myślenia Rosji wykracza daleko poza prezydenta Władimira Putina i jest akceptowany przez wielu rosyjskich obywateli”;

#2 – Pavel o Rosjanach uciekających przed mobilizacją

„Ci Rosjanie nadal wierzą w karanie Ukrainy, tylko bez angażowania ogółu społeczeństwa”; „Młodzi mężczyźni próbujący opuścić kraj martwią się o własne życie – to nie znaczy, że są przeciwni wojnie. Jestem pewien, że wielu z nich będzie nadal wspierać nacjonalistyczną politykę Putina”; „Zdecydowanie nie zgodziłbym się, że każdy, kto ucieka z Rosji, jest naszym przyjacielem”;

#3 – Zryw w Rosji nieprawdopodobny

„Ubolewam nad krajowym sukcesem propagandy Putina. Nacjonalistyczny sposób myślenia sprawia, że rychły zamach stanu mający na celu wyparcie Putina i zmianę polityki rosyjskiej jest wysoce nieprawdopodobny”; „W dającej się przewidzieć przyszłości w Rosji nie będzie żadnej demokratycznej rewolucji. Nie tylko z powodu silnej pozycji reżimu, ale także z powodu mentalności wielu Rosjan”;

#4 – Słowo o Navalnym

„Nie ma miejsca na rozwój prawdziwego ruchu opozycyjnego. Nawet Aleksiej Nawalny nie jest prawdziwym liderem opozycji. Zdecydowanie nie jest liberalnym demokratą, to inny rodzaj rosyjskiego nacjonalisty, chociaż oczywiście byłby lepszym partnerem negocjacyjnym niż obecne kierownictwo”;

#5 – Status superpaństwa wisi na atomowym włosku

„Ten poziom publicznego poparcia dla programu Putina stanowi niepokojące tło dla zapewnień rosyjskiego prezydenta, że „nie blefuje”, jeśli chodzi o potencjalne użycie broni nuklearnej. Zależność Moskwy od zagrożenia nuklearnego jest jedynym parametrem bycia supermocarstwem, jakie wciąż mają Rosjanie”.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com