Pierwsze przemówienie Liz Truss jako brytyjskiej premierki. „Razem przetrwamy burzę”

Fot. Alberto Pezzali / AP Photo

Brytyjska premierka Liz Truss w pierwszym przemówieniu w nowej roli przedstawiła priorytety swojego rządu. Truss zamierza walczyć o wzrost gospodarczy, przeciwdziałać kryzysowi energetycznemu i poprawić sytuację w ochronie zdrowia. – Nasz kraj został zbudowany przez ludzi, którzy dopinają swego. Mamy ogromne zasoby talentów, energii i determinacji – stwierdziła.

We wtorek wczesnym popołudniem brytyjska królowa Elżbieta II powierzyła Liz Truss zadanie stworzenia rządu. Tym samym Truss jest trzecią kobieta na tym stanowisku, po Margaret Thatcher i Theresie May. 

Wieczorem brytyjska premierka wygłosiła pierwsze przemówienie w nowej roli. Wspomniała na początku o swoim poprzedniku, Borisie Johnsonie, nawiązując m.in. do brexitu, szczepionek na COVID-19 i przeciwstawiania się rosyjskiej agresji. 

– Historia będzie go postrzegała jako wysoce konsekwentnego premiera – stwierdziła Truss, dodając, że „jest zaszczycona przejmując tę funkcję w tym decydującym dla kraju momencie”.

– To, co sprawia, że Zjednoczone Królestwo jest wielkie, to nasza fundamentalna wiara w wolność, przedsiębiorczość i uczciwą grę. Nasi ludzie raz po raz wykazywali się twardością, odwagą i determinacją – wskazywała nowa szefowa rządu.

Zaznaczyła, że obywatele „stoją w obliczu globalnych przeciwności” spowodowanych przez wojnę w Ukrainie i skutki pandemii koronawirusa. 

– Teraz nadszedł czas, aby zająć się problemami, które powstrzymują rozwój Wielkiej Brytanii – ogłosiła. Lizz Truss zapowiedziała m.in. budowę dróg, domów, nowe inwestycje i miejsca pracy. 

Lizz Truss: Razem przetrwamy burzę

– Przekształcimy Wielką Brytanię w kraj aspiracji z dobrze płatnymi miejscami pracy, bezpiecznymi ulicami i gdzie każdy ma możliwości, na jakie zasługuje. Podejmę działania dziś i każdego dnia, aby tak się stało – mówiła.

Wśród priorytetów nowej premier będzie wzrost gospodarczy (Truss zadeklarowała obniżenie podatków, by „doceniać ciężką pracę”, wspomagać firmy i zachęcać do inwestowania), walkę z kryzysem energetycznym wywołanym przez wojnę i poprawę sytuacji w ochronie zdrowia. 

– Nasz kraj został zbudowany przez ludzi, którzy dopinają swego. Mamy ogromne zasoby talentów, energii i determinacji. Jestem przekonana, że razem przetrwamy burzę, możemy odbudować naszą gospodarkę i możemy stać się nowoczesną, wspaniałą Wielką Brytanią, którą wiem, że możemy być – zaznaczyła. 

Lizz Truss w poniedziałek wygrała wyścig do fotela szefa Partii Konserwatywnej. Dotychczasowa szefowa brytyjskiej dyplomacji pokonała Rishiego Sunaka, byłego ministra finansów. Zdobyła 81 326 głosów. Jej rywal – 60 339. Uprawnionych do głosowania było ponad 170 000 członków ugrupowania. Frekwencja wyniosła niemal 83 proc. 

Źródło: gazeta.pl

About Post Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com