Po 40 latach Iranki będą mogły zdjąć hidżaby? Po miesiącach protestów rząd „rozważa zmiany”

Dwa miesiące protestów w Iranie mogą przynieść efekt. Możliwe, że nakaz noszenia hidżabu zostanie zrewidowany. Tak wynika ze stanowiska przedstawionego przez władze kraju.

Iran dokonuje przeglądu prawa dotyczącego zakrywania głów przez kobiety. Ma to związek z odbywającymi się tam akcjami protestacyjnymi. Manifestacje rozpoczęły się po zatrzymaniu przez policję obyczajową i śmierci 22-letniej kobiety kurdyjskiego pochodzenia. Mahsa Amini została zatrzymana 16 września za złamanie zasad ubioru.

Protesty w Iranie mogą przynieść efekt. Czy 40-letni nakaz stanie się historią? 

Uczestnicy demonstracji odbywających się w Iranie od ponad dwóch miesięcy wykrzykują antyrządowe hasła, a kobiety palą nakrycia głowy. Z danych rządowych wynika, że podczas starć, do których doszło w czasie manifestacji,zginęło ponad 300 osób. Z kolei monitorująca przestrzeganie praw człowieka organizacja, która ma siedzibę w Oslo, poinformowała, że funkcjonariusze sił bezpieczeństwa zabili co najmniej 448 osób.

Prokurator generalny Mohammad Jafar Montazeri poinformował, że parlament i wymiar sprawiedliwości przyglądają się zasadom i ustalają, czy nie należy dokonać zmian. Prawo nakazujące kobietom noszenie hidżabu zaczęło obowiązywać w Iranie w kwietniu 1983 roku, czyli 4 lata po rewolucji islamskiej.

Iran w uścisku restrykcji

Iran jest republiką islamską rządzoną przez duchownego Najwyższego Przywódcę i prezydenta. Obecnym Najwyższym Przywódcą jest Ali Chamenei, który zastąpił ajatollaha Ruhollaha Chomeiniego. Prezydentem Iranu jest Hassan Rouhani, który został wybrany w 2013 roku.

Rewolucja Islamska rozpoczęła się 8 września 1978 roku protestami przeciwko szachowi Mohammadowi Rezie Pahlaviemu, który przejął władzę w wyniku zamachu stanu w 1953 roku. Protesty były początkowo wywołane niezadowoleniem z reżimu szacha, który był postrzegany jako skorumpowany i represyjny. Szybko jednak przerodziły się w wezwania do obalenia szacha i zastąpienia go islamskim rządem pod wodzą ajatollaha Ruhollaha Chomeiniego. 11 lutego 1979 r. szach uciekł z Iranu, a Chomeini wrócił z wygnania, by przejąć kontrolę nad rządem. Nowy rząd natychmiast przystąpił jednak do radykalnego programu zmian, które zmieniły się w represje. 

Gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com