„Praca dla prawdziwych mężczyzn”. CNN o tym, jak Rosja rekrutuje ochotników do walki w Ukrainie

AP / AP

Na terenie całej Rosji mężczyźni są zachęcani do wstąpienia do nowo powstałych batalionów – opisuje CNN. Akcja rekrutacyjna znacząco obciąża budżety regionalne. W Krasnojarsku na Syberii na ten projekt przeznaczono około dwóch mln dolarów.

Na terenie całej Rosji formowane są bataliony ochotnicze, które mają wziąć udział w wojnie w Ukrainie. Rekrutacja trwa od Murmańska za kołem podbiegunowym do Permu na Uralu. Sprawę opisuje amerykański portal CNN. Przywoływani w tekście analitycy szacują, że łącznie ponad 30 tys. ochotników mogłoby zostać zmobilizowanych, aby uzupełnić rosyjskie szeregi, uszczuplone przez pięć miesięcy walk. Nowo utworzone bataliony miałyby w większości walczyć w Donbasie.  

Władimir Putin od dawna sprzeciwiał się pomysłowi ogólnej mobilizacji w Rosji. Stąd pomysł ochotniczych batalionów, które mają się okazać jednym ze sposobów na zwiększenie rosyjskiej siły roboczej. Zdaniem analityków to rozwiązanie koncentruje się na biedniejszych i bardziej odizolowanych regionach, gdzie mieszkańcy są kuszeni pozyskaniem szybkiej gotówki. 

Rosja formułuje ochotnicze bataliony. W Krasnojarsku przeznaczono dwa mln dolarów

Kreml miał zlecić rekrutację ochotników wszystkim 85 regionom Federacji Rosyjskiej (również w  okupowanym Krymie i Sewastopolu). Oczekuje przy tym, że regiony wesprą cały proces finansowo, co jest dużym obciążeniem dla ich budżetu.

Na przykład Krasnojarsk na Syberii musiał przeznaczyć na ten projekt około dwóch mln dolarów

– powiedziała Katerina Stepanenko, ekspertka ds. z Rosji w Instytucie Studiów Wojennych w Waszyngtonie, cytowana przez CNN.

Kwalifikacje wymagane do przyłączenia się różnią się w zależności od miejsca. Jedna z ulotek internetowych w Kazaniu w Tatarstanie głosi: „Zapraszamy mężczyzn w wieku poniżej 49 lat, którzy wcześniej służyli w wojsku”. W innych miejscach uprawnieni są mężczyźni do 60. roku życia, bez kryminalnej przeszłości. Często nie jest wymagane wcześniejsze doświadczenie wojskowe wymienione w ogłoszeniach online.

Z kolei w publikacji udostępnionej w Permie u stóp gór Ural – pod nagłówkiem „Praca dla prawdziwych mężczyzn” – poszukuje „odważnych, śmiałych, odważnych, pewnych siebie, niezwykłych, wszechstronnych patriotów naszego narodu”. Zgodnie z doniesieniami CNN na szkolenie przeznaczono około miesiąca – niewiele w sytuacji, gdy rekruci mają małe doświadczenie wojskowe lub nie mają go wcale. 

Rekrutacja do rosyjskiej armii. Zachętą pieniądze i obietnice przyszłości dla dzieci

Kontrakty ochotników trwają zwykle od czterech miesięcy do roku. Obiecują znacznie wyższe płace niż średnia w regionach Rosji. Na przykład bataliony powstające w Permie i zachodniorosyjskim obwodzie Kirowa oferują dochód od 300 tys. rubli miesięcznie (około pięciu tys. dolarów), podczas gdy w Baszkirii, przy granicy z Kazachstanem, minimum to 280 tys. rubli. 

Istnieje również budżet przeznaczony dla rodzin zabitych na polu bitwy ochotników. Jeśli żołnierz zostanie zabity, jego rodzina otrzyma 12,4 mln rubli z budżetu federalnego i dwa mln z regionu.

To jednak pieniądze są najbardziej powszechną motywacją. Niektórzy chcą za nie wybudować domy. Inni z kolei pragną „przeżyć przygodę”

– donosi CNN, opierając się na wypowiedziach w mediach społecznościowych. 

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com