Premier Francji Gabriel Attal złożył rezygnację. Jest decyzja prezydenta Emmanuela Macrona

Fot. REUTERS/Benoit Tessier

Dotychczasowy premier Francji Gabriel Attal złożył rezygnację ze stanowiska. Decyzja polityka podyktowana jest między innymi wynikiem jego formacji w wyborach parlamentarnych. Mimo to Attal przez pewien czas wciąż będzie sprawował funkcję. Pałac Elizejski chce bowiem, by pozostał premierem w okresie przejściowym w celu „zapewnienia stabilności kraju”.

Zgodnie z zapowiedzią, dotychczasowy premier Francji Gabriel Attal złożył w poniedziałek (8 lipca) na ręce prezydenta rezygnację ze stanowiska. Ustąpienie szefa rządu jest zgodne z francuską tradycją polityczną, ale stanowi również reakcję na wynik jego partii w przyspieszonych wyborach parlamentarnych. – Formacja polityczna, którą reprezentowałem, uzyskała trzykrotnie wyższy wynik niż prognozowano w ostatnich tygodniach, ale nie ma większości – zaznaczył w kontekście o decyzji o dymisji.

Premier Francji złożył rezygnację, ale tymczasowo pozostanie na stanowisku. Macron mówi o „stabilności kraju” 

Zgodnie z decyzją Pałacu Elizejskiego Attal pozostanie tymczasowo na stanowisku. Prezydent chce bowiem, by premier kontynuował sprawowanie swojej funkcji podczas okresu przejściowego, by „zapewnić stabilność kraju”. „Prezydent Emmanuel Macron podziękował mu za kampanie przed wyborami do Parlamentu Europejskiego i wyborami parlamentarnymi, które prowadził” – zaznaczono również w komunikacie.

Nieoczekiwanym zwycięzcą II tury wyborów parlamentarnych okazała się koalicja partii lewicowych – Nowy Front Ludowy. Lewica zdobyła łącznie 181 mandatów. Na dalszych miejscach uplasowały się centrowa frakcja prezydenta Macrona (163 mandaty), Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen (143 mandaty) oraz centroprawica (68 mandatów). Najwięcej głosów – ponad 32 procent – zdobyli narodowcy, ale większościowa ordynacja wyborcza sprawiła, że faworyzowana w sondażach formacja zajęła trzecie miejsce pod względem liczby deputowanych.

Liderzy zwycięskiej koalicji nawołują do powołania lewicowego premiera. „Prezydent jest pełen niespodzianek”

Żadna z formacji politycznych nie zdobyła 289 mandatów, które zapewniłyby jej samodzielną większość. Tym samym decyzja prezydenta w sprawie powołania kolejnego premiera pozostaje trudna do przewidzenia. Niedługo po ogłoszeniu wyników sondażu exit poll Jean-Luc Mélenchon, lider Francji Niepokornej, deklarował, że Nowy Front Ludowy jest „gotowy do rządzenia” oraz wezwał prezydenta do powołania lewicowego premiera. Podobny apel wystosowała w poniedziałek liderka partii Ekolodzy Marine Tondelier. – Czy (Emmanuel Macron – red.) to zrobi? Czy tego nie zrobi? Ponieważ prezydent jest, jak zawsze pełen niespodzianek, zobaczymy. Ale taka jest logika instytucjonalna – stwierdziła w rozmowie z mediami.

Kim jest Gabriel Attal? Był najmłodszym premierem w historii Francji

35-letni Gabriel Attal został desygnowany na premiera w styczniu tego roku, stając się najmłodszym premierem w historii Republiki. Cieszący się dużą popularnością polityk miał dać nowy impuls rządom Emmanuela Macrona. Poniósł jednak porażkę w wyborach europejskich, po których prezydent zwołał przyspieszone wybory parlamentarne. Attal zdobył w nich mandat deputowanego i będzie zasiadał w nowo wybranym Zgromadzeniu Narodowym.

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com