Prezydent Duda w „amerykańskiej Częstochowie”. Trump: to mój wielki przyjaciel
Prezydent Andrzej Duda przebywa z wizytą w USA. W niedzielę para prezydencka odwiedza Narodowe Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown w Pensylwanii, zwanym „amerykańską Częstochową”. „To wspaniały dzień dla naszej wspaniałej polsko-amerykańskiej społeczności” – skomentował były prezydent Donald Trump, który nazwał polskiego prezydenta „wielkim przyjacielem”. Republikanin wspomniał przy tym swoje przesłanie do Polaków podczas wizyty w Warszawie w 2017 roku. Wizyta Dudy w USA potrwa do środy.
Prezydentowi towarzyszy pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda. W niedzielę po południu para prezydencka odwiedzi Narodowe Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, gdzie weźmie udział we mszy, a następnie w uroczystości odsłonięcia Pomnika Solidarności. Prowadzone przez Paulinów sanktuarium – nazywane „amerykańską Częstochową” – to ważne dla Polonii miejsce, gdzie znajduje się kopia obrazu z Jasnej Góry.
Początkowo w tej samej uroczystości udział wziąć miał były prezydent USA Donald Trump, o czym jeszcze w środę informowali przedstawiciele jego sztabu. Dzień później jednak poinformowali, że plany te są nieaktualne. Informacje o planach budziły duże kontrowersje w Waszyngtonie. Demokratyczni politycy ostrzegali, że takie spotkanie w ważnym wyborczo stanie na 43 dni przed wyborami zostanie odczytane jako poparcie dla kandydata republikanów.
Sanktuarium w Doylestown jest ważnym miejscem spotkań i pielgrzymek dla Polonii z Pensylwanii i okolicznych stanów. Pensylwania, gdzie 5 proc. ludności to osoby polskiego pochodzenia, jest postrzegana jako jeden z najważniejszych stanów dla losów wyborów prezydenckich. O głosy Polonii tam i w innych kluczowych stanach, w tym Michigan i Wisconsin, zabiegają obydwie partie.
Trump o Dudzie: mój wielki przyjaciel
„To wspaniały dzień dla naszej wspaniałej polsko-amerykańskiej społeczności. Mój wielki przyjaciel, polski prezydent Andrzej Duda, jest w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown w Pensylwanii, aby oddać hołd i upamiętnić odważnych bohaterów, którzy walczyli o niepodległość Polski po II wojnie światowej” – napisał Donald Trump we wpisie na swoim portalu TRUTH Social.
„To właśnie niesamowity przykład polskich bohaterów w historii zainspirował końcowe słowa mojego przemówienia do odważnego narodu polskiego 6 lipca 2017 r.: 'Walczmy wszyscy razem jak Polacy — o rodzinę, o wolność, o kraj i o Boga'” – dodał. Do wpisu dołączył nagranie fragmentu swojego przemówienia sprzed pomnika Powstania Warszawskiego z 2017 roku.
Plan wizyty Dudy w USA
W poniedziałek polski prezydent weźmie udział m.in. w sesji plenarnej „Szczytu dla Przyszłości”, a także w „Okrągłym stole liderów Trójmorza”, organizowanym przez Atlantic Council.
Najważniejszym punktem programu – we wtorek wieczorem – będzie wystąpienie prezydenta w debacie generalnej 79. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.
W środę Andrzej Duda spotka się z prezydentami państw bałtyckich, będzie też uczestniczył w debacie otwartej Rady Bezpieczeństwa ONZ „Leadership for Peace”.
Podczas wizyty w Nowym Jorku zaplanowano spotkania bilateralne: z przewodniczącym Prezydium Bośni i Hercegowiny Denisem Bećiroviciem, sekretarzem generalnym ONZ António Guterresem, sekretarzem generalnym Rady Europy Alainem Bersetem, premierem Armenii Nikolem Paszynianem, przewodniczącym Światowego Kongresu Żydów Ronaldem S. Lauderem, a także prezydentem Demokratycznej Republiki Konga Félixem Antoine Tshisekedi Tshilombo.
Na koniec wizyty w USA polska para prezydencka weźmie udział w przyjęciu wydawanym przez prezydenta USA Joe Bidena w Metropolitan Museum of Art. Andrzej Duda wyraził nadzieję, że podczas przyjęcia „chociaż przez moment” porozmawia z Joe Bidenem.